עקירת שן בינה

ככה פתאום באמצע החיים צמחה לכם שן חדשה. זה מוזר, לעתים כואב, ויש שיגידו שזה מבשר על חוכמה גדולה. צמיחת שיני בינה היא תופעה נפוצה במיוחד ופעמים רבות היא עוברת בשלום ובלי תופעות לוואי. במקרים אחרים זו תהיה שן בינה כלואה או שן בינה עם חור ואז ייתכן ותידרש עקירה. אם פעם היו עוקרים באופן כמעט אוטומטי שיני בינה, היום הגישה השתנתה וטיפול בשן בינה לא בהכרח יכלול עקירה. אז מתי תידרש עקירה לשיני בינה ומתי לא? מה צריך לעשות במקרה שצומחת אחת כזו? ואיך ניתן להקל על הכאבים? הנה תשובות לשאלות החשובות ביותר.
עקירת שן בינה כלואה
שיני בינה נחשבות לבעייתיות במיוחד ופעמים רבות הן צומחות באופן שמשפיע על כל השיניים שבסביבתן. מצב בו השן לא צומחת אל חלל הפה אלא נשארת בתוך החניכיים נקרא שן בינה כלואה. זה בעייתי משום שזה עלול ליצור דלקות, כאבים, זיהומים ולפגוע בשיניים הסמוכות. במקרים אלו בדרך כלל יבחר רופא השיניים לבצע עקירה כדי לטפל בבעיה ולמנוע נזקים עתידיים. בכל מצב בו צמחה לכם שן כזו יש לגשת לבדיקה אצל רופא שיניים מומחה שיבחן במקצועיות את המצב ויציע את הטיפול המתאים.

עקירת שן בינה - כן או לא?
כשמדובר בשיני בינה כלואות, כמעט תמיד תתבצע עקירה כירורגית במטרה למנוע סיבוכים מורכבים יותר. אך אם התמזל מזלכם וצמחה לכם שן בינה באופן תקין, לא תמיד יהיה צורך בביצוע עקירה. במקרה זה יש להתייחס לשן כאל שן רגילה לכל דבר ועניין ולטפל בה באמצעות צחצוח וניקוי כמו בשאר השיניים. שן בינה שצומחת תקין לא אמורה לפגוע ולהזיק לשאר השיניים או לחלל הפה שלכם ולכן לא תתבצע עקירה במידה ואין צורך מהותי בכך.

כאבים בצמיחת שיני בינה
כאבים בצמיחת שיניים הם תופעה שכיחה וזה טבעי לחלוטין שהופעת שיני בינה תהיה מלווה בכאבים. פעמים רבות הכאבים הם חלק בלתי נמנע מצמיחת השיניים ולא בהכרח מעידות על בעיה. במקרים אלו ניתן ליטול משכחי כאבים או משחות מקלות על צמיחת שיניים בהמלצת הרופא המטפל. במקרים אחרים הכאבים בהחלט יכולים להעיד על בעיה מסוימת כמו למשל צמיחת שן בינה כלואה, שן בינה עם חור או דלקת שהתפתחה באזור. בכל מקרה של כאבים בשיניים יש לגשת לרופא שיניים שיאבחן את מקור הכאבים וייתן את הטיפול המדויק.