חרדות מטיפולי שיניים

אולי זה נשמע אבסורד להרבה מטופלים, אבל הפחד מטיפול שיניים מרמז על ניסיון עבר מר מול רופא המתמחה בתחום! מהזעה בלי סיבה בזמן הישיבה על כיסא המטופלים, עד לאי הגעה מוחלטת מחשש להיבדק - אלו הן הסקלות שבהן מזהים מצבי חרדה בזמן טיפול שיניים. ישנן כמה עזרים כדי להוריד את מצבי הלחץ - פיזיים, כמו גם מנטליים. בהקשר למנטליים, ניתן למצוא שדיקור סיני, פרחי באך ואף היפנוזה עוזרים להפחית ואך למגר את החרדות הקשות מול רופא השיניים המסור, אבל יש עוד כמה אמצעים שרצוי וצריך להכיר.
למה כל כך מפחדים מרופאי שיניים?
חרדות מטיפולי שיניים הן לא בהכרח שכיחות, אבל לרוב בצער רב קורות בגלל טיפול לא מקצועי של רופא השיניים. בעגה המקצועית הדבר נקרא דנטופוביה, ומה שקורה מבחינה רפואית לאנשים הסובלים מבעיה זו זה: דופק לב מהירות מן הרגיל, צמרמורת, הזעת יתר, קוצר נשימה וכן הלאה. מה שקורה בפועל לאותם מטופלי דנטופוביים זה הימנעות מלהגיע לטיפול שיניים, כך שבסופו של דבר שיניהם נשחקות לעתים עד למצב שהם חייבים לבצע טיפול חירום!
איך להתגבר על החששות
בעזרת גז צחוק לטיפולי שיניים למשל, ניתן להתגבר על הפחד. אין מדובר בהרדמה אלא בחמצן דו-חנקני אשר פשוטו כמשמעו, יכול לגרום לצחקוק קל בזמן הטיפול שיניים ומעבר לכך גורם לתחושת ריחוף, להורדת תחושת הכאב ובסופו של דבר תחושת החרדה. הגז משמש ילדים ומבוגרים כאחד ורק רופא שיניים שעבר את ההסמכה הרלוונטית יכול לעשות בו שימוש. רצוי לא לאכול לפני טיפול שיניים כאשר יודעים שהולכים להשתמש בגז צחוק, שכן הדבר יכול לגרום לבחילות. החומר גם אסור לשימוש על נשים בהריון או אנשים הנמצאים בתהליך תרופתי בהקשר פסיכיאטרי.
טיפולי שיניים בהרדמה
כששום דבר אחר לא עוזר, הרדמה כללית זוהי הפתרון האחרון לסובלים מחרדות בטיפול שיניים! הטיפול יכול להפוך ליקר יותר, יש כנראה צורך לחזור יותר מפעם אחת כדי לסיים את הטיפול ויש סיכונים נוספים כמו פגיעה במיתרי הקול וזיהומים אחרים, שכן מוחדר צינור אל דרכי הנשימה. עם זאת, תחושת הכאב נעלמת לחלוטין ואיתה גם הכאב, שכן הדבר מקביל לשינה טבעית.