טיפול בנסיגת חניכיים

נתחיל בנתון שיפתיע את חלקכם: יותר מ-30% מהאוכלוסייה סובלים מנסיגת חניכיים. מדובר בחלק גדול מהאנשים, מה שמצביע על השכיחות הגדולה של התופעה. נסיגת חניכיים היא מצב בו החניכיים זזות ממקומן, מה שגורם לחשיפת שורש השן ולפגיעה ברקמות שתומכות בשן. הפגישה מתבטאת גם בפן האסתטי אך גם בפן הרפואי ועלולה להוביל במקרים הקיצוניים אפילו לנשירת שיניים. ישנם טיפולים מגוונים שניתן לבצע כדי לטפל בנסיגת חניכיים כאשר הבחירה בסוג הטיפול תלויה בחומרת המצב. לא תמיד ניתן לזהות נסיגת חניכיים ובדיוק בגלל זה חשוב לבקר בתדירות קבועה ומספקת אצל השיננית ואצל רופא השיניים.

מה גורם לנסיגת חניכיים?
נסיגת חניכיים עלולה להיגרם כתוצאה ממספר סיבות כאשר הבולטת והמוכרת שבהן היא דלקת חניכיים שהחמירה. דלקות חניכיים מתרחשות לא פעם והזנחה שלהן עלולה להוביל לתוצאות הרסניות כמו נסיגת חניכיים. ישנן סיבות אחרות לנסיגת חניכיים שאינן קשורות לדלקת ובניהן ניתן למנות : צחצוח אגרסיבי מידי עם מברשת עם סיבים קשים במיוחד, היווצרות גדולה של אבנית, טיפול יישור שיניים, ואפילו גורמים כמו פירסינג בחניכיים ועישון סיגריות.

איך מזהים נסיגת חניכיים?
העניין עם נסיגת חניכיים הוא שעד שניתן לראות אותה באופן מוחשי יכול לעבור זמן רב שבו היא כבר תתפתח. למרות שכאב ורגישות הם חלק מתופעות הלוואי שלה, לא בכל מקרה הם יבואו לידי ביטוי. מה שאנחנו מנסים לומר הוא בעצם שנסיגת חניכיים יכולה להתפתח מבלי שנשים לב אליה וככל שהזמן יעבור היא עלולה להחמיר ולגרום לנזק גדול יותר. מסיבה זו יש להקפיד על טיפול תקופתי אצל השיננית וכן אצל רופא השיניים שיוכלו לאבחן את תחילתה של נסיגת החניכיים ולהציע טיפול מתאים ובזמן.

דרכי טיפול בנסיגת חניכיים
נסיגת חניכיים יכולה להתבטא בדרגות חומרה שונות כאשר אופן הטיפול יותאם לחומרת המצב. הדרכים לטיפול הן מגוונות ונעות בין הדרכה לצחצוח נכון ושמירה על הגיינת פה ועד לניתוחים כירורגיים מורכבים במיוחד. רופא שיניים מקצועי יוכל לאבחן את מצב נסיגת החניכיים ולהציע טיפול מתאים. בכל מקרה חשוב לטפל בנסיגת חניכיים ובשום פנים ואופן לא כדאי להזניח את המצב. נסיגת חניכיים היא מצב שעלול להתפתח ולהחמיר במהירות ולגרור נזקים גדולים למדי.