דלקת חניכיים - מה עושים?

כשהחניכיים כואבות, נפוחות, אדומות ורגישות מדובר ככל הנראה בדלקת חניכיים. דלקת חניכיים פוגעת בחלק גדול מהאוכלוסייה, ללא קשר למצב השיניים או לגנטיקה שלהם. אז מה עושים כשסובלים מדלקת חניכיים? איך אפשר לטפל בה? להקל על הכאב ולשים קץ לייסורים? קודם כל חשוב להבין שמדובר במצב שכיח וברוב המקרים גם לא מסובך יותר מידי. דלקת חניכיים היא בעיה נפוצה שבעזרת טיפול מתאים יכולה להיפתר במהירות ובקלות. הנה כמה דרכים לטיפול בדלקות חניכיים.

דלקת חניכיים - טיפול
דלקות חניכיים, בניגוד לכאב ראש "שגרתי" או סימפטומים אחרים, אינה מצב שעובר סתם כך ויש לטפל בה באופן המתאים. רופא שיניים מומחה הוא הכתובת לטיפול בדלקת חניכיים כאשר אופי הטיפול יותאם לחומרת הבעיה ולאופיה. בחלק מדלקות החניכיים יבחרו רופאי שניים לטפל באמצעות טיפולים של שיפור היגיינת הפה והקפדה על ניקוי וצחצוח נכון. במקרים המורכבים יותר ייתכן אפילו טיפול באמצעות אנטיביוטיקה כדי לפתור זיהום שנוצר ועלול לגרום לסיכונים נוספים. במקרים פשוטים יותר יינתנו אמצעים להרגעת הכאב והדלקת תחלוף מעצמה אך בכל מקרה יש להתייעץ עם רופא שיניים בכדי שזה יאבחן את המצב ויציע את הטיפול המתאים.

איך מטפלים בדלקות חניכיים בהריון?
נשים הריוניות נוטות לסבול רבות מדלקות חניכיים בדרגות חומרה שונות. השינויים ההורמונאליים שעובר גופן של הנשים בהריון גורמים לא פעם לדלקות חניכיים שיש לאבחן ולפתור אותן. נשים בהריון מנועות מלקחת תרופות מסוימות ולכן פעמים רבות הטיפול בדלקות החניכיים יהיה באמצעים של ניקוי החניכיים ותרופות טבעיות (או לא טבעיות) שנועדו להקל על הכאב. למרות שמדובר בבעיה שכיחה לא כדאי להזניח אותה שכן היא עלולה בקלות להתפתח למצבים מסוכנים וחמורים יותר.

איך מונעים דלקת חניכיים?
לא ניתן לדעת מתי דלקת החניכיים תתקוף אותנו ולמרות זאת ישנן פעולות שנוכל לבצע בכדי להקטין את הסיכונים להופעתה. ראשית כל עלינו להקפיד על שמירה על היגיינת פה, דבר שיכול לצמצם באופן ניכר את דלקות החניכיים: לצחצח באופן תקין, להקפיד על ניקוי עם חוט דנטלי, להשתמש שטיפות במי פה ולהקפיד על טיפול תקופתי להסרת האבנית. בנוסף לכך נוכל להקפיד על תזונה נכונה ולצמצם את צריכת המזונות המתוקים שמגבירים את הסיכוי להופעת דלקת חניכיים. גם ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים וגם אצל שיננית יכולים למנוע הופעתן של דלקות חניכיים ולכן חשוב להקפיד על כך.