הגיינת הפה - על מה לא כדאי לוותר

בכל מקום אומרים לנו ששמירה על היגיינת הפה היא הכרחית, היא נחוצה והיא קריטית לתפקוד תקין של הפה והשיניים שלנו. אומרים לנו שצריך לצחצח לתינוקות החל מהשן הראשונה שצומחת, להקפיד על צחצוח לילדים ובאופן כללי לשמור על הכללים לשמירת ההיגיינה לאורך כל חיינו. אבל מה כוללת שמירה על היגיינת הפה? איפה אפשר להקל או לחפף ועל מה בשום אופן אסור לוותר? יצאנו לבדוק כדי לעשות סדר בעניין וכדי לסייע לכם לשמור טוב יותר על השיניים וחלל הפה שלכם. בהצלחה ורק בריאות!

צחצוח תקין
ההנחיות של רופאי השיניים נוגעות לכך שצריך לצחצח שיניים החל מהשן הראשונה שצומחת. עד גיל שנתיים נקפיד לצחצח לקטנטנים ללא משחה ובעיקר למטרות של הכנסת ההרגל לשגרת חיים. בהמשך נוסיף משחה המותאמת לילדים ונקפיד לצחצח פעמיים ביום, בבוקר ובערב. צחצוח שיניים נכון הוא כזה שנמשך לא פחות מ-3 דקות וכולל גם את האזורים הנסתרים והחבויים יותר. תחילה נעשה זאת אנחנו עבור הילדים ובהמשך נלמד אותם לעשות זאת נכון בעצמם. יש לבחור במברשת שיניים מותאמת ולצחצח גם אזור החניכיים שנתון לדלקות ומצבים רפואיים אחרים.

ביקורים ובדיקות תקופתיות אצל השיננית ורופא השיניים
למרות שאנחנו האחראים הבלעדיים להיגיינת הפה שלנו, עלינו להיעזר בגורמי רפואת שיניים בתכיפות קבועה. ההמלצה היא לבצע ניקוי שיניים מקצועי אצל שיננית בכל חצי שנה ולעבור בדיקה אצל רופא שיניים אחת לשנה. זה נכון לכולם וגם לאלו שעל פניו אינם סובלים מכל בעיה נראית לעין. התערבות של גורמים חיצוניים אלו יכולה לחזק את היגיינת הפה ולמנוע היווצרות בעיות והידרדרות של מצבים שעלולים לצוץ מעת לעת.

שמירה על הרגלי תזונה נכונים
כיום כבר ברור לכל שישנו קשר ישיר בין צריכה מוגברת של מאכלים ומשקאות עתירי סוכר לבין בעיות שיניים כאלה ואחרות. אנחנו לא נגיד לכם להימנע באופן גורף ממאכלים אלו אבל בהחלט יש לשמור על צריכה במינון נבון לטובת היגיינת פה תקינה. בנוסף לתזונה בריאה, יש להקפיד על שימוש בחוט דנטלי, מי פה ומשחת שיניים מתאימה. בכל מקרה של כאבי שיניים או חניכיים יש לפנות במהרה לבדיקה אצל רופא שיניים כדי שזה יאבחן את המצב ויציע את הטיפול המתאים כמה שיותר מוקדם. ככל שתקפידו על הוראות אלו תוכלו לדאוג שהשיניים שלכם יהיו חזקות ובריאות יותר ותוכלו להימנע ממצבים מורכבים שדורשים התערבויות משמעותיות.