סוגי חיידקים בפה

בכל רגע נתון נמצאים בפה שלכם מיליוני חיידקים ולא, אין משהו שתוכלו לעשות בנידון. למעשה אתם גם לא כל-כך צריכים לעשות כלום כי הרוב הגדול של החיידקים האלה הוא חיידקים טובים שדווקא מסייעים בשמירה על בריאותכם. סוגי החיידקים בפה מתחלקים לשניים: החיידקים הטובים והחיידקים המזיקים. החיידקים הטובים, כאמור, אינם מזיקים ואפילו ההפך הוא הנכון. החיידקים הרעים, לעומת זאת, עלולים לגרום למחלות פה ושיניים, עששת, לזיהומים וסימפטומים נוספים. בואו נראה מה ניתן לעשות כדי לצמצם את הופעת החיידקים הרעים ואיך ניתן לשמור על בריאות פה תקינה ונטולת חיידקים מזיקים.

חיידקי פה טובים
כשאנחנו אומרים "חיידקים טובים" אנחנו מתכוונים לחיידקים שאינם מזיקים ואפילו עוזרים לנו. חיידקים מסוג זה מפרישים חומרים מיוחדים שמצליחים להילחם בחיידקים הרעים ולכן הופעתם בפה שלנו חשובה וחיונית במיוחד. ישנן גישות שאומרות שתכשירי היגיינת פה שונים (שטיפות דנטליות למשל) עלולים לפגוע בחיידקים הטובים ולכן כדאי להימנע מהם. ההמלצה שלנו היא להתייעץ עם רופא שיניים מקצועי שיוכל לאבחן את המצב הספציפי שלכם ולתת את העצות המדויקות ביותר עבורכם.

חיידקי פה מזיקים
לו רק הפה שלנו היה יכול לשמש בית חם לחיידקים הטובים בלבד, הכל היה הרבה יותר נעים אבל המצב אינו כך. לצערנו כמעט בכל רגע נתון נמצאים בפה שלנו שלל חיידקים מזיקים מסוגים שונים. חומרת הנזק שהם יכולים לגרום משתנה בהתאם לסוג החיידקים והיא יכולה לכלול, בין היתר, : עששת, חורים בשיניים, מחלות חניכיים, דלקות וזיהומים. כל אלו הן תוצרים של הצטברות חיידקים באזורים שונים בחלל הפה.

איך לצמצם הצטברות חיידקים בפה?
על אף הנתונים שמראים שבכל רגע נתון הפה שלנו מכיל מיליוני חיידקים שחלקם גם מזיקים, ישנן פעולות פשוטות שיוכלו לעזור לכם לצמצם את המספרים. חשוב להבין שאותם חיידקים ניזונים מהסוכרים שנמצאים במזון וזה למעשה מה שמאפשר את החיים שלהם בפה שלנו. אנחנו לא מתכוונים חלילה שתפסיקו לאכול (ממש לא!) אבל פעולות שמירה על היגיינת פה בהחלט יכולות לסייע. צחצוח שיניים תקין ובתדירות מספקת הוא הכרחי במלחמה מול חיידקי פה מזיקים. בנוסף לכך, נסו להפחית את צריכת המזון והמשקאות הממותקים שכן בהם יש את מרבית הסוכר שמושך את החיידקים.