ביקור תקופתי במרפאת שיניים

ביקור תקופתי קבוע אצל רופא שיניים הוא חשוב. הוא חשוב יותר מביקור אצל הקוסמטיקאית, יותר מביקור בקניון, יותר מביקור במאפייה ואפילו יותר מטיול בחיק הטבע. גם אם אין לכם בעיות נראות לעין, גם אם אתם לא סובלים מכאבים וגם אם רק צמד המילים "רופא שיניים" מעורר בכם פחד, אל תוותרו על הביקור הזה. על כך שהוא חשוב כולם מסכימים אבל למה בעצם הוא חשוב כל-כך? מה הוא יכול לתרום לנו ולמה אי אפשר פשוט לגשת לרופא השיניים כשצצה בעיה? משום שביקור תקופתי הוא הדרך שלכם למנוע בעיות בשיניים, והוא הדרך שלכם להתרחק מסיבוכים רפואיים וממחלות פה ולסת. ככל שתקפידו על ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים, כך תוכלו להתרחק ממרפאת השיניים. נשמע אבסורד? אז זהו שממש לא. המשוואה היא פשוטה: מי שיקפיד על ביקור תקופתי יפחית את הסיכויים להופיע במרפאת השיניים (פרט לביקור התקופתי). זו הדרך שלכם להבטיח לעצמכם שיניים בריאות ותקינות וממש ממש כדאי לכם להתמיד בכך.

בכל כמה זמן צריך לבקר אצל רופא השיניים?
בהנחה שאין לכם בעיות חריגות, ובהנחה שאין לכם כאבים יוצאי דופן תוכלו לבקר אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה. זו תהיה בדיקת שיניים שגרתית שבה הרופא יבחן את מצב השיניים שלכם וינסה להבין האם יש בעיות מסוימות שדורשות התערבות או טיפול. במידה והוא לא יזהה דבר הוא ישלח אתכם לדרככם עד לביקור הבא, ובמידה ויצוץ משהו הוא יציע את הטיפול המתאים. ככל שהבעיה תתגלה מוקדם יותר, כך ניתן יהיה לטפל בה ביעילות רבה יותר ולמנוע סיבוכים חמורים, ולכן יש להקפיד להגיע לבדיקה תקופתית בכל חצי שנה.

מתי צריך לקחת ילדים לבדיקה אצל רופא שיניים?
העניין עם שיני ילדים הוא שככל שנקפיד להנחיל להם שגרת שמירה על השיניים, כך נוכל להפחית את הסיכוי להיווצרות חורים וסיבוכים רפואיים אחרים. החשיבות של בדיקות שיניים לילדים היא גדולה במיוחד ובהן יכול הרופא לעקוב אחרי התפתחות חלל הפה והלסת. מומלץ לקחת ילדים לביקור אצל רופא שיניים החל מגיל שנתיים לערך (כן כן, אפילו אם מדובר "רק" בשיני חלב) ולהקפיד על ביקור תקופתי בכל חצי שנה. כמובן שבמידה והילד מתלונן על כאבים או תופעות חריגות יש לגשת לבדיקה באופן מיידי וללא כל קשר לביקור התקופתי.

מה עושה רופא שיניים בבדיקה שגרתית?
בדיקת שיניים שגרתית, בשונה מבדיקה שמבצעים כשיש כאב או בעיה, היא מעין "סקירה" של חלל פה והלסת. במהלך הבדיקה עובר רופא השיניים על השיניים, החניכיים והלסת, בודק אם יש משהו חריג שנראה לעין, מתעניין עם המטופל האם יש משהו שמפריע לו, ונותן לו הנחיות לשמירה על היגיינת הפה. בחלק מהמקרים (ובהתאם למה שעולה בסקירה) יבחר הרופא לבצע צילום שיניים, לעתים הוא יבצע ניקוי עמוק ופעמים אחרות הסקירה תספיק.