טיפולי אנטיביוטיקה ופרוביוטיקה לפה ולחניכיים

לא פעם ולא פעמיים נאלצים רופאי שיניים להתאים אנטיביוטיקה למטופלים שלהם. זה יכול להתרחש כתוצאה מדלקות חניכיים, זיהומים בשן, זיהומים אחרי ניתוחי שיניים או כל התערבות כירורגית אחרת וכן מקרים נוספים. כמובן שהטיפול האנטיביוטי ניתן לאחר שמוצו שאר הדרכים לטיפול בבעיה, ורק כאשר אין ברירה אחרת. אנטיביוטיקה לבעיות בחניכיים ובחלל הפה נועדה כדי לפתור דלקות וזיהומים והיא ניתנת כטיפול זמני למשך מספר ימים או יותר ובהוראת רופא בלבד. טיפול בפרוביוטיקה הוא למעשה טיפול באמצעות חיידקים טובים במטרה להתחרות בחיידקים הרעים שגורמים למחלות ובמטרה לשפר את תפקוד החניכיים והשיניים. 

יעילות אנטיביוטיקה בפתרון בעיות בחניכיים ובחלל הפה
ברוב המקרים נוכל להתמודד עם בעיות שיניים וחניכיים ללא טיפול אנטיביוטי ובאמצעות הקפדה יתרה על שמירה על היגיינת הפה. ניקוי מקצועי (על-ידי רופא שיניים או שיננית) יכול גם הוא לעזור במאמצים, וכן תרופות סבתא שונות. יהיו מקרים שכל הפתרונות "העדינים" לא יועילו ולא תהיה ברירה אלא להשתמש באנטיביוטיקה. היעילות של אנטיביוטיקה בפתרון בעיות בחלל הפה הוכחה כגבוהה בעוד פונציאל הנזק שלה אינו גבוה כלל.

טיפול פרוביוטיקה בבעיות חניכיים ופה
בשנים האחרונות החלו לבדוק את היעילות של פרוביוטיקה בטיפול בבעיות שונות בחניכיים ובחלל הפה. המחקרים שבוצעו מציגים תוצאות מעודדות ביותר לפיהן יכולה לסייע בשמירה על בריאות החניכיים וכן בהתגברות על דלקות וזיהומים כאלה ואחרים. החיידקים הטובים שנמצאים בפרוביוטיקה מציגים יתרון על פני החיידקים האלימים שגורמים לבעיות, מה שאומר שטיפול פרוביוטי לשיניים יכול בהחלט לעזור. שימו לב שטיפול כזה ניתן במקביל לטיפול שגרתי וגם הוא צריך להינתן בהמלצת רופא שיניים.

איך להשתמש בפרוביוטיקה לטובת שמירה על השיניים והחניכיים?
חשוב לשים לב שטיפול פרוביוטי אינו ניתן במקום לטיפול שגרתי בחניכיים ובחלל הפה, אלא במקביל. אם עד עכשיו פרוביוטיקה ניתן בעיקר לשיפור התפקוד של מערכת העיכול ומערכת השתן, הרי שהמחקרים האחרונים מוכיחים את יעילותה גם בשיפור תפקוד החניכיים וחלל הפה. יש להשתמש בפרוביוטיקה לשיניים במקביל לפעולות אחרות להסרת רובד חיידקי השן ולא להחליף אותו בשום פעולה אחרת. לקבלת פירוט נוסף והמלצות על נטילת פרוביוטיקה לחניכיים יש לפנות אל רופא שיניים שיתאים לכם את הסוג והמינונים הדרושים.