שיניים עקומות אצל ילדים

איזה הורה לא זוכר את השן הראשונה שצמחה לילד שלו? את חוסר הנוחות, את הלילות ללא שינה, את הכאבים והבכי אבל גם את ההתרגשות. צמיחת שיניים היא ללא ספק רגע משמעותי בחיי הילדים שלנו, אבל הוא רק תחילתו של המסע. אחרי בקיעת כל שיני החלב תבוא נפילת השיניים והחלפתן בשיני בשר קבועות. גם השלבים האלו ילוו בכאבים, חוסר נוחות והרבה התרגשות. (אין מרגש כמו נפילת השן הראשונה!). ברגע שצומחות השיניים הקבועות אפשר לראות האם הן צמחו בצורה ישנה או עקומה. שיניים עקומות הן תופעה מוכרת אצל ילדים, אבל רגע לפני שרצים לאורטודנט צריך לשים לב לכמה דברים.

שיניים שצמחו עקום - מתי אפשר להתחיל לטפל?
לפני שהתחלפו כל השיניים לא נוכל להתחיל לטפל בשיניים עקומות. גם אם ברור שחלק מהן כבר צמחו בצורה עקומה, אין מה לעשות בנידון. עד שלא יפלו כל שיני החלב ויתחלפו בשיניים קבועות אין אפשרות להתחיל לטפל בכך. פעם היה מקובל להתחיל טיפולים אורטודנטיים רק בגיל הנעורים (15-16),  אך כיום מקובל לעשות זאת קודם לכן , אפילו בסביבות גיל 10. כמובן שחשוב להתייעץ עם רופא אורטודנט מומחה שיבחן שאכן השיניים סיימו את צמיחתן ואפשר להתחיל בטיפול שיהיה יעיל לאורך זמן.

טיפולים אורטודנטים לילדים - כמה זה יעלה לכם?
אם חשבתם שתהליך יישור שיניים הוא כואב זה עוד כלום לעומת כמה שיכאב לכם בכיס. טיפולי יישור שיניים נחשבים ליקרים במיוחד ובגלל זה משפחות רבות נאלצות לוותר עליהם. העלות הממוצעת של טיפולים מסוג זה נעה סביב כמה עשרות אלפי שקלים כאשר קופות החולים לא משתתפות בטיפולים אלו שנחשבים לטיפולים מהסוג האסתטי. למרות העלויות הגבוהות, שווה להכין לכך תכנית חיסכון מיוחדת שכן מדובר בטיפולים שמשפרים באופן מובהק את ההרגשה של הילדים ואת איכות חייהם.

אמצעים ליישור שיניים עקומות 
האמצעים המקובלים ליישור שיניים מתפתחים משנה לשנה ונהיים אפקטיביים יותר ובולטים פחות. לכל סוג של בעיה יתאים הרופא אמצעי אחר במטרה להתמודד איתה ולהביא לתוצאה של שיניים ישרות. אם פעם נאצלו הילדים שנמצאים בתהליך להסתובב עם גשר בולט ורצועות שקשה לפספס, היום מקובל להשתמש באמצעים שקופים שכמעט לא ניתן להבחין בהם. ההתפתחות הזו מאפשרת גם למבוגרים לעשות יישור שיניים מבלי לחשוש ממבוכה.