למה כמעט ואין יותר שיניים תותבות?

מי מאיתנו לא זוכר את כוס המים ובתוכה שיניים תותבות שהייתה בבית של סבא וסבתא שלנו? הסצינה הזו היא זיכרון ילדות של כל-כך הרבה אנשים, מה שממחיש היטב את הפופולריות שהייתה לשיניים תותבות בשנות ה-90. זה היה נחשב לפיתרון מצוין ויעיל שאיפשר גם למי ששיניו נפגעו ליהנות מאוכל ולחייך מאוזן לאוזן. בזמנים של פעם זה היה פיתרון מתקדם ואיכותי, אבל היום זה ממש לא כך. היום ישנם פיתרונות מתקדמים בהרבה שהשאירו את השיניים התותבות הרחק מאחור.

חסרונות בשימוש בשיניים תותבות
למרות שפעם הן היו נחשבות לפתרון מושלם, היום כבר כמעט לא משתמשים בשיניים תותבות. מדובר בפיתרון נייד (מוציאים ומכניסים לפי הצורך) וזה החיסרון הגדול שלו. אחרי הכל, זה לא משהו שנותן מענה 24/7 אלא רק בזמנים שמרכיבים אותן. זה אומר שאין ספונטניות, ואין אפשרות ליהנות באמת מפה מלא שיניים. כמו כן ההרגשה בהרכבת הפלטה אינה טבעית והתחושה המלאכותית היא לא באמת הדבר האמיתי. החסרונות האלו הובילו להמצאתם של פתרונות מתקדמים יותר ויעילים הרבה יותר, מה שגרם לשיניים התותבות כמעט ולהיעלם מחיינו.

מתי נעלמו השיניים התותבות מהעולם?
אז מתי זה קרה? ובכן, מדובר בתהליך הדרגתי שלא קרה ביום אחד ולא היה משותף לכל שכבות האוכלוסיה. תחילה הומצאו הפיתרונות החדשים אך הם היו יקרים במיוחד ולכן רק אנשים מבוססים נהנו מהם. לאט לאט הפופולריות גדלה והזמינות גדלה אף היא, מה שהביא את הפתרונות ליותר ויותר אנשים. כבר לפחות 2 עשורים שהשיניים התותבות אינן פופולריות בכלל וכמעט ולא ניתן למצוא כאלה. מה שעוד יותר נדיר הוא למצוא רופאי שיניים שמרכיבים שיניים תותבות.

תחליפים עדכניים לשיניים תותבות
כפי שציינו, המצאתם של תחליפים אחרים היא שגרמה להיכחדות השיניים התותבות. בין התחליפים המוכרים ניתן למצוא: שתלים דנטליים, טיפולים לשיקום פה ושיניים, תותבת חלקית להשלמת שן אחת, השתלת עצמות שיניים, ועוד. נדמה שהגישה הבולטת כיום היא להעניק טיפולי שיקום פה שיובילו לשימוש בשיניים הטבעיות או במה שנשאר מהן. טיפולי השתלת שיניים הפכו לפופולריים במיוחד והם מאפשרים להשיב את איכות החיים וליצור מצב המדמה שיניים אמיתיות לכל דבר ועניין.