שיניים תותבות על גבי שתלים

עולם רפואת השיניים לא מפסיק להתפתח ולהתחדש ואם יש תחום שזה בא בו לידי ביטוי באופן מובהק זה השתלים הדנטליים. מדובר בפיתרון יעיל שמצליח להשיב למטופלים את איכות החיים שאבדה להם, ליהנות מאוכל ולחייך מאוזן לאוזן. פעם, לפני המצאת השתלים הדנטליים, הפיתרון למחוסרי שיניים (מי ששיניו נפגעו באופן שלא ניתן לטפל בהן) היה פלטת שיניים תותבות. בזמנו זה היה נחשב לפיתרון יעיל, אך בהשוואה לשתלים הדנטליים לתותבות יש חסרונות רבים. השתלים הדנטליים נהיו כל-כך פופלריים עד שמשתמשים בהם גם עבור מטופלים בעלי שיניים תותבות. איך זה עובד? מה ההיגיון שעומד מאחורי זה? ולמי זה מתאים? יצאנו לבדוק.

שיניים תותבות על שתלים דנטליים - למה בכלל צריך את זה?
העניין עם שתלים דנטליים הוא שהם הפכו לכל-כך פופלריים עד שהם לא פסחו גם על אוכלוסיית המבוגרים בעלי השיניים התותבות. נשאלת השאלה למה צריך לערבב שמחה בשמחה ואם כבר למישהו יש שיניים תותבות למה לערב עכשיו שתלים דנטליים? ובכן, יש היגיון מאחורי התשובה. הסיבה לשילוב בין תותבות לשתלים הוא ייצוב התותבות. שיניים תותבות הן פיתרון "נייד" שיעילותו אינה גבוהה כמו הפתרונות הנייחים (שתלים דנטליים). באמצעות התקנה של מספר שתלים ניתן לייצב טוב בהרבה את פלטת התותבות ולשפר משמעותית את איכות החיים. כך הפלטה לא מתנדנדת, לא מתנתקת בקלות ומעניקה תחושה קרובה יותר למציאות.

איך מבצעים שתלים לבעלי שיניים תותבות?
התקנת שיניים תותבות על שתלים דנטליים זהו תהליך שונה מאשר השתלת שיניים. בניגוד להשתלת שיניים כאן מבצעים השתלה של 2-4 שתלים בלבד (לרוב זה יהיה בקידמת הלסת). המטרה היא ייצוב של פלטת התותבות ולא החלפה שלה ולכן הפעולה מעט יותר פשוטה. השתלים מהווים למעשה מעין "עוגן" לפלטת התותבות והן תומכות בה בצורה מצוינת. לשיניים התותבות מחדירים חומר מיוחד שמאפשר לו להתחבר לשתל ביתר קלות ובצורה טובה. הטיפול הייחודי הזה מתאים במיוחד לאוכלוסיה המבוגרת שלא נותרו להם שניים כתוצאה מעקירות וכבר יש להם פלטת שיניים תותבות.

כמה זה יעלה לכם? זה תלוי...
השיטה הייחודית הזו פותחה במטרה לייעל ולשפר את פלטות השיניים התותבות והיא מוכחת כיעילה במיוחד. המחיר שלה משתנה מרופא שיניים אחד לאחר אבל יותר מכל הוא תלוי בכמות השתלים הנדרשת. יהיו מטופלים שהתקנה של 2 שתלים תספיק בשביל לייצב את הפלטה, ויהיו מטופלים אחרים שתידרש גם התקנה של 5 שתלים. כמות השתלים היא שתקבע את המחיר שינוע בדרך כלל סביב כמה אלפי שקלים. למרות העלות הגבוהה, הטיפול בהחלט כדאי שכן ביכולתו לשפר באופן מובהק את איכות חיי המטופל.