מה צריך לדעת על כתר זמני

כתר בשן נועד כדי להגן על השן והוא יורכב במקרים כמו שחיקת שן, פגיעה בשן, שיניים חסרות או שבורות ומקרים נוספים. כתר הוא המצאה נהדרת שיכולה למנוע את עקירת השן ולהטיב עם איכות חייו של המטופל מבלי להיכנס להליכים כירורגיים מורכבים. נשאלת השאלה (ובצדק) מדוע מרכיבים כתר זמני על השיניים? למה לא להרכיב מההתחלה את הכתר הקבוע שישמש את המטופל לאורך זמן? למה להעביר את המטופל שני הליכים במקום לצמצם את זה לאחד? בואו ננסה לענות

מה זה כתר זמני?
כתר זמני הוא למעשה כתר בשיניים לכל דבר ועניין. הכוונה היא שהמטרות שלו הן זהות ותפקידו הוא להגן על השן הפגועה. שלא כמו כתר קבוע, הכתר הזמני אמור להיות על שיני המטופל לפרק זמן תחום שיכול להיות קצר במיוחד או ממושך יותר, תלוי בנסיבות שבשמן הוא הורכב. כתר זמני אינו מותאם באופן מדויק לפיו של המטופל (בטח לא כמו כתר קבוע), אך למרות זאת הוא יכול לשפר את איכות החיים שלו הן מבחינה תפקודית והן מבחינה אסתטית. כמעט בכל המקרים אחרי הכתר הזמני יורכב כתר קבוע לשיניים.

מקרים בהם יוחלט על כתר זמני בשן
חשוב להבין שהכנה של כתר קבוע לשיניים לוקחת זמן (ברוב המקרים מדובר על כמה שבועות). במידה ורופא השיניים חושש שבפרק הזמן הזה ייגרם נזק נוסף לשן הוא יבחר להרכיב עליה כתר זמני שימנע את החמרת המצב. גם במקרה בו ירגיש הרופא שיש צורך בהכנה של פה המטופל לכתר הקבוע, יוחלט על הרכבת הכתר הזמני. כך ניתן יהיה להכין את שיני המטופל להגעת הכתר הקבוע ולגרום לנחיתה רכה יותר. גם בתהליכי השתלת שיניים לעתים יחליט הרופא המטפל על הרכבת כתר זמני כאשר במקרים אלו זה תלוי בגורמים נוספים המשתנים ממטופל למטופל.

שיקולים בהחלטה על הרכבת כתרים זמניים בשיניים
השאלה אם להרכיב כתר זמני או לחכות לכתר הקבוע תלויה בגורמים רבים והיא נתונה לשיקול דעתו של הרופא המטפל. בין השיקולים שינחו את הרופא יהיו שיקולים כמו: מצב השן שעליה יורכב הכתר, מצבן של שאר השיניים, המצב האסתטי של שיני המטופל , אורח חייו של המטופל וגורמים נוספים. כאשר יצור הרופא תכנית טיפולים הוא יחליט גם האם יש צורך בכתר זמני או שאפשר להמתין בסבלנות להגעת הכתר הקבוע.