טיפול שורש ללא כתר

כאילו צמד המילים "טיפול שורש" לא מפחיד מספיק, עכשיו גם אומרים לכם שאחרי טיפול כזה תמיד יבוא גם טיפול של כתר. אז קודם כל ולפני הכל - תירגעו. למרות שהחששות הם גדולים ומובנים בכל מה שקשור לטיפולי שיניים, לא כל מה שאומרים הוא נכון. לא כל טיפול שורש יצריך גם כתר אחריו! טיפול שורש, כשמו כן הוא, נועד כדי לטפל בשורש השן. לסלק את העששת, לנקות את האזור הפגוע, ולאפשר לשן להמשיך ולתפקד כרגיל. במקרים מסוימים אחרי טיפול השורש יהיה צורך להרכיב כתר על השן הנותרת כדי לשפר את תפקודה ולהאריך את חייה, אך זה לא תמיד יהיה כך.

מקרים שבהם לא יורכב כתר אחרי טיפול שורש
כפי שציינו, מצב של הרכבת כתר על השן לאחר טיפול שורש אינו מחייב ותלוי במספר גורמים. אם מדובר על שן קדמית בדרך כלל לא יהיה צורך בכתר. כך גם במקרה שהשן עצמה לא פגועה והיא יכולה לתפקד בצורה טובה לאחר טיפול השורש גם ללא כתר. אם ההיסטוריה הרפואית של השיניים שלכם מדברת לטובתכם, ולא נתקלתם במצב של שיניים שנשברות או נשחקות - ישנם סיכויים רבים שכלל לא תהיו זקוקים להרכבת כתר לאחר טיפול השורש. במקרה שכזה רופא השיניים יבצע את הטיפול בשורש השן ולאחריו תוכלו לחזור לשגרת החיים שלכם.

מקרים בהם כדאי לשקול הרכבת כתר
במקרים אחרים, ולמרות מורכבות הטיפול, כן יהיה צורך להרכיב כתר לאחר טיפול שורש. זה יקרה במצבים בהם השן הנותרת אינה שלמה או חזקה מספיק כדי להמשיך לתפקד ללא כתר. גם במקרה בו המטופל נוטה לחריקת שיניים כדאי יהיה לשקול הרכבת כתר שכן הסיכוי לשחיקה והרס של השן במקרה זה הוא גדול במיוחד. במצב בו טיפול השורש נעשה על שן אחורית גם כן ישנו סיכוי גדול שיהיה צורך בכתר, שכן השיניים האלו נוטות להישחק בקלות רבה יותר.

ומה לגביכם? רק רופא השיניים שלכם יוכל להחליט
כל מה שציינו כאן הוא בגדר רעיונות כלליים שכן ברפואת שיניים אין "נכון" ו"לא נכון". לכל מטופל יהיו נכונים דברים אחרים, כאשר ההחלטה הסופית צריכה לקחת בחשבון את מצבו הפרטי של כל מטופל באופן אישי. כיוון שאין חוקים ברורים בעולם רפואת השיניים רק הרופא שלכם יוכל לדעת האם תצטרכו כתר אחרי טיפול שורש או שתוכלו להימנע ממנו. אצלנו ב-prodent.co.il מחכה לכם רשימת רופאי שיניים בכל האזורים בארץ כדי שתוכלו לבחור בקלות ובמהירות את הרופא המדויק לכם.