טיפול בשיני בינה כלואות

קוראים להן שיני בינה כי הן צומחות בגיל מאוחר יחסית (מעל 18), בגיל בו הבינה כבר מפותחת וגבוהה. אלא שאל תתנו לשם שלהן להטעות אתכם - שיני בינה הן לא שיניים חכמות במיוחד. לפעמים הן צומחות עם חור, לפעמים הן צומחות עקום, ולא פעם הן צומחות כשהן כלואות בתוך החניכיים ולא מצליחות לבקוע החוצה. שיני בינה כלואות הן תופעה נפוצה ועם זאת הן דורשות טיפול מהיר ויעיל. הזנחה של המצב עשויה להוביל לכאבים, חוסר נוחות וגם למצבים מורכבים יותר כמו דלקות וזיהומים. צמחה לכם שן בינה ואתם חשים בכאב או חוסר נוחות? גשו באופן מיידי לרופא השיניים, יש לו דרכים לעזור!

מהי שן בינה כלואה?
כפי שציינו, שיני בינה כלואות הן למעשה שיניים שלא הצליחו לבקוע החוצה. הן יכולות להיות כלואות בחניכיים או בלסת כאשר דרגות החומרה יכולות להיות שונות. יכול להיות מצב שהשן כלואה רק  באופן חלקי ויכול להיות שהיא כלואה במלואה. זה יכול להיווצר כתוצאה מכך שלא היה לשן מקום בלסת כדי לבקוע וזה יכול להיות מסיבות אחרות. מצב של שן בינה כלואה הוא מצב שדורש טיפול מיידי, גם אם אתם לא חשים בכאבים כיוון שזה עשוי להוביל לסיבוכים רבים.

כך תדעו שאתם סובלים משיני בינה כלואות
שיני בינה כלואות יכולות "להסתתר" (להיכלא) באופן מלא בתוך החניכיים כך שלא תוכלו לראות אותן אפילו, והן יכולות לבקוע באופן חלקי. ברוב המקרים תחושו כאבים וחוסר נוחות בחניכיים, בלסת, בשיניים עצמן או בשיניים סמוכות, והכאב הזה הוא שיאותת לכם על בעיה. במקרה זה יש לגשת באופן מיידי לרופא השיניים על מנת שיאבחן את הבעיה ויציע את הטיפול המתאים. חשוב לציין שיהיו מקרים בהם תצמח לכם שן בינה כלואה אבל לא תרגישו בכך (לפחות לא בהתחלה)  ולכן כדאי לבצע ביקור תקופתי אצל רופא שיניים אחת לחצי שנה. טיפול בשיני בינה כלואות אמנם כרוך לרוב בעקירה אך הוא לא נחשב לטיפול מורכב והיעילות שלו היא גבוהה.

דרכי טיפול בשן בינה כלואה
אז איך מטפלים בשיני בינה כלואות? ובכן, ברוב המקרים ההמלצה היא לבצע עקירה כירורגית ולהוציא את השן ממקומה. רגע לפני שאתם נלחצים ונבהלים, תדעו שמדובר בהליך שכיח שלרוב אינו כרוך בסכנות. השארתה של השן הכלואה בתוך החניכיים והלסת מסוכנת בהרבה ואסור להזניח. שיני בינה כלואות אינן ברות טיפול כיוון שלא ניתן להגיע אליהן. בנוסף לכך הן גם עלולות לפגוע בשיניים שסמוכות להן ולכן יש צורך להוציא אותן על ידי עקירה כירורגית.