הצלת שן מעקירה

אף אחד לא הולך לעקירה מרצון. אף אחד לא שש לעבור הליך שכזה שברוב המקרים מלווה בכאבים, חוסר נוחות וכמובן שגם מתח וחרדה. אבל האם כל מה שתיארנו הן סיבות מספיק טובות בשביל להימנע מעקירה? ובכן, לא בכל מחיר. יהיו מקרים בהם אין ברירה אלא לעקור את השן שכן השארתה עשויה להוביל לזיהומים, דלקות ומצבים חמורים בהרבה. מנגד, לא צריך ללכת לעקירה "בעיניים עצומות" ויש לבחון את כל האפשרויות הקיימות להצלתה של השן הבעייתית.

למה כדאי להציל שן פגועה?
גם אם השם פגועה במיוחד היא עדיין השן הטבעית ויש לכך משמעות רבה. באופן כללי תמיד ניתן עדיפות לשיניים טבעיות ולא נמהר להחליף אותן. השן הטבעית היא שן חזקה יותר, עמידה יותר, וחשוב מכך- היא משתלבת בצורה הרמונית וטבעית בחניכיים ובחלל הפה. כשאנחנו ממהרים לעקור שן שלא לצורך אנחנו יוצרים חלל שלא תמיד ניתן למלא בקלות. שתלי שיניים לא תמיד נקלטים בהצלחה ועשויים לגרור שלל בעיות. עלינו להכיר בעליונות של השיניים הטבעיות ולעשות מה שניתן כדי להציל אותן (כמובן שלא בכל מחיר).

דרכים להצלת שן מעקירה
אז איך מצילים שן מעקירה ואיך משאירים אותה שימושית וחיונית? התחום של שימור שיניים הוא תחום רחב היקף והוא כולל מספר רב של שיטות וטיפולים. כמובן שהטיפולים המוכרים הם: טיפולי שורש, סתימות, כתרים, ניקוי שיניים עמוק, ועוד. לצד אלו יש שיטות נוספות שרופאי שיניים מכירים והן כוללות מגוון פעולות שמבצעים על השן הפגועה במטרה לשקם אותה ולהימנע מעקירה. במקרים רבים הפעולות אכן יעבדו ויצליחו להציל את השן ברמה שתוביל לאיכות חיים טובה עבור המטופל.

רופאי שיניים מומחים בשימור שיניים
בקרב רופאי שיניים יש שתי גישות עיקריות: ישנם רופאים שמאמינים ששן פגועה ובעייתית צריכה להיעקר. אותם רופאים מאמינים שטיפולים כמו שתלי שיניים יכולים להוביל לתוצאות טובות במיוחד ואין צורך להילחם על השן, דבר שנחשב בעיניהם למיותר. כמובן שכל מקרה נבחן לגופו של עניין. הרופאים בסקאלה השנייה נוקטים בגישה של שימור שיניים. הרופאים האלו פיתחו מומחיות בתחום והם מכירים שיטות שיכולות להציל את השן. חפשו אותם!