עקירה כירורגית בבית חולים

עקירה כירורגית היא למעשה עקירת שן לכל דבר ועניין, אלא שהתהליך צפוי להיות מורכב יותר ולכן הוא "זכה" לתוספת המכובדת "כירורגית". הכוונה היא למקרים בהם לא מדובר בעקירה שגרתית, אלא למקרים מסובכים יותר בהם יש צורך בביצוע פעולות נוספות פרט לעקירה של השן. זו יכולה להיות פעולה של חשיפת חניכיים, עקירה של שן כלואה, עקירת שיניים הרוסות או עודפות, עקירה של שן בינה שנמצאת במנח בעייתי ומקרים נוספים. עקירה כירורגית יכולה להתבצע בהרדמה מקומית או הרדמה מלאה (תלוי במקרה ובמטופל) והיא יכולה להתבצע במרפאות שיניים רגילות או במסגרת מרפאות שיניים של בתי החולים. בשנים האחרונות יותר ויותר בתי חולים מפעילים בשטחן מרפאות שיניים שמעניקות טיפולים מורכבים אך גם טיפולים שגרתיים. במרפאות האלו עובדים רופאי שיניים מומחים ומיומנים שמבצעים, בין היתר, גם עקירות כירורגיות. הנה חלק מהמקרים שדורשים ביצוע עקירה כירורגית בבתי חולים

עקירה כירורגית לאנשים חולי לב
טיפולי שיניים לאנשים עם בעיות לב מוגדרים מראש כטיפולי שיניים מורכבים. זה נכון גם אם מדובר בטיפול שיניים פשוט לכאורה כמו סתימה שגרתית. הסיבה לכך היא שחולי לב נתונים מראש בסיכון גבוה ולכן יש צורך בביצוע טיפולי שיניים בסביבה מבוקרת כמו בתי חולים. בנוסף לכך, אנשים עם בעיות לב נטלים מגוון תרופות, בניהן גם תרופות מדללות דם שעשויות להוביל לסיכון במהלך טיפולי שיניים. בשל כך כאשר יש להם צורך בעקירה כירורגית (שמוגדרת מראש כטיפול מורכב), זה מבוצע בדרך כלל במרפאות השיניים של בתי החולים.

עקירה כירורגית לבעלי צרכים מיוחדים
אוכלוסיה נוספת שבדרך כלל תעבור עקירה כירורגית (ומגוון טיפולים נוספים) בבתי חולים, אלו הם בעלי הצרכים המיוחדים. הסיבה לכך היא שלא תמיד הם מצליחים לשתף פעולה, מה שהופך את הטיפול למורכב יותר. כאשר מדובר על עקירה כירורגית (שהיא מורכבת מראש), מעדיפים לעשות אותה בבתי החולים, שם יש אפשרויות נרחבות להרדמה ולטיפול. כמובן שזה תלוי באופי המטופל ובמורכבות המצב שלו, אך במקרים רבים טיפולים מסוג זה יבוצעו בהשגחה בבתי החולים.

מקרים מורכבים ביותר של צורך בעקירה כירורגית
כפי שציינו, עקירות כירורגיות מוגדרות כטיפולי שיניים מורכבים וישנם מקרים רבים בהם המורכבות רבה במיוחד. זה יכול להיות בעקבות תאונה או חבלה או בשל כך שמדובר על מקרה מורכב במיוחד שיש צורך באמצעים שיש רק בבתי חולים. חשוב לזכור שמרפאות שיניים בבתי חולים נתונות בהשגחה מלאה של מחלקות נוספות ובמקרה של סיבוכים ישנו צוות רפואי שלם שייתן מענה.