טיפול שורש או שתל

שן פגועה היא שן שפוגעת באיכות החיים. היא גוררת כאבים, חוסר נוחות, קשיים באכילה, מבוכה לחייך ולדבר ופגיעה בתפקוד היום יומי. ברגע שאתם חשים אחד מהתסמינים האלו עליכם לגשת לרופא השיניים שיאבחן את הבעיה ויציע את הפתרון המתאים. במידה והבעיה לא ניתנת לפתרון על ידי סתימה או טיפול "פשוט" אחר, כנראה שיהיה צורך בביצוע של טיפול שורש או עקירה. לכל אחד מהטיפולים יש את היתרונות והחסרונות שלו ובכל מקרה ימליץ רופא השיניים על טיפול שונה. טיפול שורש נועד כדי לשמר את השן ולהביא לתפקוד מיטבי שלה מבלי "לוותר" עליה ולעקור אותה. השתלת שן כרוכה למעשה בעקירה של השן, "וויתור" עליה, והשתלה של שן חדשה שתוביל לתפקוד תקין וטוב יותר. מה עדיף? יצאנו לבדוק

באיזה מקרים נעדיף טיפול שורש ובאילו מקרים שתל שן?
גם טיפול שורש וגם עקירה של שן והשתלה של שתל שן נחשבים לטיפולי שיניים מורכבים שניתנים במצב של פגיעה קשה יחסית בשן. במקרים בהן הפגיעה אינה חסרת תקדים, כלומר יש סיכוי לשקם את השן ולהביא אותה לתפקוד טוב יותר, נעדיף בדרך כלל באופציה של טיפול שורש. חשוב להבין שישנה עליונות לשיניים טבעיות וברוב המקרים נעשה הכל כדי להימנע מעקירה. במקרים בהם אין אפשרות יותר "להילחם" על השן וכמעט שאפסו הסיכויים להציל אותה ולהביא אותה לתפקוד מספק, נעדיף לעקור אותה ולהציב במקומה שתל שן שיחליף אותה וישלים את תפקודה.

שימור שיניים או עקירה והשתלה? ישנם רופאי שיניים משתי האסכולות
זה נכון שיש מקרים בהם נעדיף טיפול שורש על פני עקירה, אך חשוב להבין שגם הגישה שאליה משתייך רופא השיניים היא זו שתשפיע על הפעולה הסופית. ישנם רופאי שיניים שמאמינים בפעולות שיקום שיניים ויעשו הכל על מנת להשאיר את השן הטבעית. הם מאמינים שלשיניים טבעיות יש עדיפות על פני השתלים ושישנן פעולות רבות שניתן לעשות לפני שעוקרים אותן. רופאים מהאסכולה השנייה, מנגד, יטענו שטיפולי שורש וטיפולים נוספים הם השקעה מיותרת ושבאמצעות עקירה והשתלה של שן חדשה ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר. בסופו של דבר המצב הספציפי בו נתון המטופל הוא זה שצריך לקבוע את דרך הפעולה.

ומה לגבי ההבדל במחיר?
חשוב להבין שהמחיר של טיפולי שורש או טיפולי השתלת שתלים דנטליים אינו אחיד והוא בהכרח תלוי במצב של המטופל. כך למשל מחיר טיפול שורש יכול לנוע בין 500 שקלים ועד ל-2000 שקלים ואפילו יותר. טיפול השתלת שתל דנטלי גם הוא יכול לנוע בין 1000 שקלים ולהגיע עד לסכום של 5000 שקלים. ההבדלים במחיר יכולים לסייע בהחלטה אך לא להיות השיקול היחיד. יש לקחת בחשבון את מצב השן, יעילות הטיפול המוצע ולבחון מהי הדרך הטובה ביותר שתשפר את איכות החיים של המטופל ותפקוד השיניים שלו. גם טיפול שורש וגם שתל דנטלי ניתן לבצע במרפאות השיניים של קופות החולים ולקבל מחירים מסובסדים ונוחים יותר.