ניקוי אבנית או תחזוקה שוטפת?

למה לא שניהם? אין סיבה לפסוח כיום על טיפולי שיניים, במיוחד כאשר במדינת ישראל ניתן למצוא את אותם טיפולים של ניקוי אבנית או תחזוקה שוטפת, במחירים מסובסדים מטעם קופות החולים ובמסגרת ביטוחי שיניים, או לא בהכרח במחיר כל כך גבוה במקומות פרטיים! קפיצה לרופא השיניים והשיננית יכולה לחסוך לכם ימים ואף חודשים של כאבים, אשר נגרמו כתוצאה מהזנחת הטיפול המקצועי של הפה, ויכלו בקלות להימנע על ידי אותם אנשי מקצוע!

איך שומרים על השיניים?
שמירה על השיניים אמורה לעבוד בשני מישורים: בפן האישי, כאשר אנשים מצחצחים או אמורים לצחצח אותם מדי יום ולילה, ויש כאלו אשר יקפידו על צחצוח אחרי כל ארוחה או שינה קלה. הפן השני בהקשר לשמירה על השיניים הוא בהיבט המקצועי, אז ניתן ואף רצוי להגיע לרופא השיניים או אל השיננית פעם בחצי שנה או שנה, על מנת לבדוק את תקינותם של עצמות הפה - השיניים!

שיננית או רופא שיניים?
לעתים אילוצים כלכליים, או מפאת לוח הזמנים, אי אפשר להספיק להגיע לכל טיפול שיניים אפשרי. במקרה כזה, בראש ובראשונה צריך להגיע אל רופא השיניים - אז הוא יוכל להמליץ על טיפול כזה או אחר, כמו כירורגי או טיפול מנע כלשהו, על מנת לשמור על השיניים. במקרה ויתמזל מזלכם, אולי תצליחו באותה בדיקה של הרופא, גם לעשות שימוש בשירותיה המקצועיים של השיננית! בסופו של דבר, בין אם בחרתם בטיפול של ניקוי אבנית או תחזוקה שוטפת, אלו הם טיפולים משלימים היכולים למנוע עששת והיווצרות חיידקים בחלל הפה והלסת, אשר יכולים לסייע בניקוי וטיפול השיניים!

אבנית גורמת לעששת
למרות ששימוש במי פה, ואמצעים אחרים כמו חוט דנטלי על השיניים, יכול לשפר משמעותית את היגיינת הפה, כל רופא שיניים ימליץ ללכת לשיננית והיא אליו! למרות שתפקיד השיננית הוא להילחם על הוצאת רובד האבנית הכה מטריד, מזהם, וחסר אסתטיקה - שיננית לא תמיד יכולה לראות את נזקי השן אשר נוצרו כתוצאה מעששת (ריקבון של הפה), מעצם העובדה שהיא איננה רופאת שיניים וחסר לה את הידע והציוד הדרוש, על מנת לראות חורים שנוצרו מבעד לשכבות החיצוניות של השן! בשל כך, אין לדלג על התור לרופא השיניים ויש לראות בשני המומחים הללו כחלק אינטגרלי בלוחמה בחיידקי הפה באופן גורף! ניתן למצוא ששני המומחים יכולים להמליץ או לעשות שימוש בזמן הטיפול בשיניים בג'ל פלואוריד למשל, כחלק מאותו מאבק בריקבון השן.