טיפולי שורש

לא משנה כמה ננסה לשמור על השיניים שלנו, לעתים אנו מגיעים למצב שאין מנוס אלא לבצע טיפול שורש. אויב השן - העששת, מזיקה לשכבות השן השונות ואנו נאלצים למהר לרופא השיניים עם כאבים חדים. לאחר טיפול מוצלח, אנחנו יכולים לישון בשקט ורצוי שעה יפה אחת קודם.

למה מגיעים למצב של טיפול שורש?
בעבר היו פשוט עוקרים את השן במקום לטפל בשורש הבעיה (ואולי גם מכאן נובע גם המושג טיפול שורש...).
רופא השיניים לא מחליט ביום בהיר אחד לבצע טיפול שורש. ראשית כל, הוא לוקח צילום רנטגן או צילום פנורמי (תלוי במקרה המטופל) ובמקרה הצורך ניגש למלאכת הטיפול. לפעמים יש צורך במספר טיפולים ויש ברי-מזל שמגיעים לטיפול אחד ודי. 
שלבי הטיפול כוללים:
  1. פתיחה של השן כדי לסלק את הריקבון שלה (=עששת).
  2. טיפול ברקמת המוך של השן על ידי סילוקה וניקוי התעלות של השורש (מוך השן היא השכבה הפנימית של השן ובה יש את העצבים וכלי הדם).
  3. סתימת השן בחומר מיוחד שממלא את החלל שלה. 
הסיבה לפגיעה במוך השן היא העובדה שהעששת חודרת את שכבות השן: הזגוגית, הדנטין, המוך. מה שאתם חשים כתוצאה מכך הוא לרוב רגישות לחום או לקור בזמן האכילה או השתייה או לחלופין אתם סובלים מחורים בשן. סימפטומים אחרים יכולים להיות כאבים בשן ו/או בחניכיים. נפיחות באזור החניכיים, בצוואר או בפנים. אלו הם הדברים שבדרך כלל מצריכים טיפול שורש.

הסימפטומים המלווים בטיפול שורש
לרוב לאחר טיפול שורש, תרגישו בחלל הפה כאבי חום או קור ובמקרים נדירות איבוד חוש הטעם באופן מלא או חלקי. הסיבה לסימפטומים הללו היא טיפול במוך המקושר למערכת העצבים. לעתים ניתנים משככי כאבים אך במקרים של דימום או חום צריך לגשת לרופא בדחיפות.

אל תחכו לרגע האחרון. טיפול שורש יכול לפתור אתכם מכאבים מיותרים.