עקירה כירורגית

עבור רבים מהאנשים נתפסת העקירה כירורגית כתהליך המפחיד ביותר מבין שלל טיפולי השיניים. זה נתפס כך משום שמדובר בעקירה שבה בדרך כלל רופא השיניים נאלץ לפתוח את החניכיים על מנת לעקור את השן ממקומה. מדובר למעשה במעין  ניתוח כירורגי שיבוצע לרוב תחת הרדמה מקומית של האיזור.
מהי עקירה כירורגית?
בשונה מעקירה רגילה, שבה הרופא מטלטל את השן עד אשר זו יוצאת ממקומה, בעקירה כירורגית התהליך מסובך יותר ודורש ביצוע חתך בחניכיים על-מנת להוציא את השן. פעמים רבות כאשר יש צורך בעקירה של שיני בינה זה מתבצע בתהליך של עקירה כירורגית. הסיבה לכך היא ששיני הבינה הן קרובות במיוחד לעצם ויש קושי לשחרר אותן בעקירה רגילה. זהו אכן תהליך מורכב ולכן חשוב לבצע אותו אצל רופא שיניים מיומן ומקצועי.
סיבות לעקירה כירורגית
ישנן סיבות רבות ומגוונות לעקירה של שיניים. זה יכול להיות כהקדמה לתהליך של יישור שיניים, זה יכול להיות בגלל שן הרוסה, שן שצמחה בצורה עקומה ואפילו בגלל מקרים חמורים של זיהומים מסכנים. כאשר יש אפשרות לשיקום של השן לא תתבצע עקירה אך אם חוות הדעת הרפואית אומרת כי לא ניתן יותר לשקם את השן אז הולכים לתהליך של עקירה. עקירה כירורגית תתבצע מסיבות של שן כלואה או מוסתרת שלא ניתן להגיע אליה ללא פתיחת החניכיים. בעצם כל זמן שתהיה בעיית של גישה אל השן שיש לעקור תתבצע עקירה כירורגית.
החלמה מעקירת שיניים כירורגית
מדובר בתהליך מורכב, לא נוח שפעמים רבות גם גורם לכאבים. קצב ההחלמה משתנה ממטופל למטופל משום שלכל אחד תגובה אחרת לטיפול. לאחר העקירה מומלץ להימנע מאכילת מאכלים חמים או קרים במיוחד ולהקפיד על מילוי הוראות הרופא המטפל. במקרים מסויימים גם ייקבל המטופל אנטיביוטיקה למשך תקופת ההחלמה מהעקירה. לאחר העקירה ייתכנו כאבים ונפיחות אך לא מדובר במשהו שיימשך לתקופה ארוכה יותר מידי. חשוב לבצע עקירות כירורגיות אצל רופאים מקצועיים בתחום ולהקשיב בדריכות להוראות ההחלמה שהם נותנים.