נסיגת חניכיים

נסיגת החניכים הינה תופעה דנטלית מוכרת ונפוצה המלווה לפעמים בכאבים וברגישות. לפעמים קשה להבחין בה כי היא מופיעה אצל כל אדם ברמה כזו או אחרת. החדשות הפחות טובות בתחום הן  שישנן סיבות רבות להופעת נסיגת חניכים אך אפשרויות הטיפול מעטות. אז מה עושים בכדי למנוע את הופעתה? איך אני מזהה אותה? ומה אני יכול לעשות בכדי לטפל בנסיגת החניכים?

אז מהי נסיגת חניכים?
נסיגת חניכים היא תופעה בה החניכים נשחקות וחושפות את שורש השן בהדרגה. תופעת נסיגת החניכים היא תופעה נפוצה ומעט מאוד האנשים שמבחינים בה. לרוב היא מורגשת כאשר ישנם כמה סימפטומים: כאשר שן אחת נראית גדולה יותר משכנתה או כאשר מורגשת רגישות חריגה לקור וחום (כולל משבי רוח שנוגעים בחניכים).
אם אתם חושבים שמתחילה לכם נסיגת חניכים מומלץ מאוד שתלכו לבדיקה אצל רופא השניים בהקדם.

סיבות לנסיגת חניכים
כמו שכבר כתבנו, ישנן סיבות רבות להופעת נסיגת החניכים:
  • תורשתית - ראשית כל, כמו הרבה דברים שההורים מורישים לנו תופעת השניים יכולה להיות אחת מהם.
  • צחצוח - צחצוח שיניים באופן לא יעיל עלול לפגוע בחניכיים ולגרום להם טראומה. במיוחד צחצוח חזק מידי.
  • גשר - טיפול יישור שיניים אורתודנטי יכול להיות גורם נוסף המעודד נסיגת חניכים.
  • מחלות חניכיים - התפתחות דלקתית של החניכים והצטברות חיידקים עלולים לפגום בעמידות החניכים.
  • פירסינג - ניקובים כאלה ואחרים עלולים לגרום לנזקים בחניכים.
טיפול לנסיגת חניכים או מה עושים לנסיגת חניכיים?
ראשית כל נתחיל בזה שהדרך הכי טובה לטפל בשניים היא בעצם מניעה. חשוב להשתמש בצחצוח במברשת שיניים רכה, להקפיד על שימוש ונקיון בחוט דנטלי, להקפיד על צחצוח נכון ולהקפיד על ביקורים תקופתיים ומעקב אצל רופא השיניים שלכם.
במידה ונסיגה החניכים במצב חמור, יש אפשרות לבצע השתלת חניכים. ההליך עצמו מורכב ולא תמיד אפשר לבצע השתלת חניכים. בתהליך זה נלקחת רקמה מהמטופל עצמו מאוזר החך או  מבנק רקמות. לאחר תהליך השתלה יש להמתין תקופה של מספר שבועות בהם נקלטת הרקמה המושתלת על החניכים.