טיפולי שיניים לחולים בסיכון גבוה

בואו נניח את הדברים על השולחן: טיפולי שיניים אינם נעימים לאף אחד וכמעט אצל כולם הם מעוררים פחדים וחששות. מי מאיתנו לא חש בחרדה ממשית ובפיק ברכיים לפני טיפול שיניים?  כאשר מדובר בחולים בסיכון גבוה המצב מורכב יותר ומדובר על חששות שהם מעבר לפחדים הרגילים. בעבר חולים בסיכון גבוה נאלצו לוותר על טיפולי שיניים באופן כמעט גורף שכן הטיפולים האלו היוו סכנה ממשית עבורם. כיום לשמחתנו רפואת השיניים התקדמה וגם חולים בסיכון גבוה יכולים לעבור טיפולי שיניים שישפרו את איכות חייהם. אלא שלמרות ההתפתחות במערך רפואת השיניים, טיפולים לחולים בסיכון עדיין נחשבים למסוכנים ויש לעשות אותם בפיקוח מלא ובצורה מקצועית שתמנע נזקים רפואיים רחבים.
טיפולי שיניים לחולי לב
חולי לב נמצאים תחת ההגדרה של חולים בסיכון גבוה, מה שמחייב אותם במספר צעדים בבואם לקבל טיפול שיניים. ראשית כל עליהם כמובן ליידע את הרופא המטפל על הבעיות מהן הם סובלים, על התרופות שהם נוטלים ובאופן כללי על כל מידע שעשוי להיות רלוונטי למצבם. בנוסף לכך עליהם לבחור במרפאת שיניים שבה פועלים רופאים שמומחים לטיפול בחולי לב, כאלה שבקיאים בדרכי הטיפול כמו גם בסכנות האפשריות. הסיבה לזהירות המרבית שיש לנקוט היא שטיפולי שיניים עשויים לגרום לסיבוכים כאלה ואחרים שעלולים להשפיע על הלב. למרות החששות שבדבר, אין צורך להימנע מטיפולי שיניים אלא רק לעשות אצל רופא שיניים מומחה לטיפול בחולי לב.
טיפולי שיניים לחולי סכרת
מחלת הסכרת גורמת לנזקים נרחבים בניהם גם נזקים לשיניים. המחלה עלולה לגרום לעששת, לזיהומים שונים וכן למחלות חניכיים. בכל אלו יש לטפל ובשום אופן לא מומלץ להזניח, גם כדי לשמור על איכות החיים וגם על מנת למנוע התדרדרות כללית של מצב הגוף. ישנן רמות שונות למחלת הסכרת כאשר אלו הנמצאים במצב מאוזן יוכלו לעבור כמעט את כל הטיפולים באין מפריע. אצל חולים שרמת הסוכר שלהם אינה מאוזנת יידרש טיפול המותאם למצבם תוך לקיחה בחשבון של התרופות שהם נוטלים וכן פרמטרים נוספים. כך או אחרת יש ליידע את הרופא המטפל על הימצאות המחלה, על מצבה וכמובן להביא מסמכים רפואיים רלוונטיים שיסייעו לצוות לבחור בטיפול הנכון.
מרפאת שיניים לחולים בסיכון גבוה
לא כל מרפאת שיניים היא מרפאה שמתאימה לחולים בסיכון גבוה ולכן יש לבחור בקפידה את המרפאה שבה תעברו את הטיפול. מרפאה שכזו תהיה מצוידת בציוד החייאה (לכל מקרה שלא יהיה) וכמובן ברופאים מיומנים בטיפול בחולים בסיכון. ההתפתחות שחלה בתחום מביאה איתה שינוי מבורך שמאפשר גם לחולים בסיכון גבוה לטפל בבעיות השיניים שלהם ולשפר את איכות חייהם.