הקצעת שורשים

יש ניקוי חניכיים שרבים מאיתנו עוברים בשגרה, ויש הקצעת שורשים. למרות שהשם של הטיפול הזה  נשמע מורכב ומאיים, מדובר בהליך שגרתי שתורם באופן משמעותי לבריאות השיניים והחניכיים. הקצעת שורשים היא למעשה ניקוי חניכיים עמוק שבו מגרדים את מעטפת שורש השן במטרה לנקות בצורה יסודית אבנית , בקטריות וחיידקים. זוהי פעולה חודרנית יותר מניקוי חניכיים רגיל, שמתבצעת תחת הרדמה מקומית, ונועדה לנקות את כיסי החניכיים ולפתור בעיות של דלקות ובמקרים מסוימים אף להקל ברגישויות הנובעות ממקרים שונים של נסיגת חניכיים.

מה עושים בטיפול הקצעת שורשים?
הקצעת שורשים היא שם אחר לגרידת חניכיים ולניקוי עמוק של האיזור של שורש השן. במהלך הטיפול חודרים לעומק החניכיים, להיכן שנמצאות מעטפות השורשים, ובו מנקים את כל מה שדרוש. דלקות חניכיים עלולות לגרום להיווצרות כיסים שמאיימים על עמידות השיניים ועלולים לגרום במקרים החמורים לנשירת שיניים. הקצעת שורשים נועדה לפתור את בעיות הכיסים הללו, לטפל בדלקות חניכיים ולשמור על בריאות השיניים ויציבותן. ברמת העיקרון מדובר בניקוי חניכיים לכל דבר ועניין, אלא שבניגוד לטיפול המסורתי, מדובר בתהליך עמוק ופולשני יותר שמתבצע תחת זריקת אלחוש להרדמה.

מי צריך לעבור הקצעת שורשים?
הקצעת שורשים נועדה, כאמור, לנקות את שורשי השן והחניכיים באופן עמוק. רופאי השיניים יחליטו על טיפול מסוג זה במקרה שבו ניקוי השיניים השגרתי אינו יעיל וישנן דלקות חניכיים שעלולות לאיים על אחיזת השיניים. הטיפול הראשוני לדלקת חניכיים חמורה הוא הקצעת שורשים ומדובר בטיפול שאינו מורכב במיוחד ועם זאת הוא יכול לפתור בעיות רבות. במהלך הטיפול יוסרו אבנית וחיידקים באופן שיאפשר לדלקת החניכיים להיפתר ולמטופל ליהנות ממצב שיניים תקין יותר.

מחיר טיפול הקצעת שורשים
מחירו של טיפול הקצעת שורשים אינו נמוך (יחסית) כמו טיפול ניקוי חניכיים רגיל. הסיבה לכך נעוצה במורכבות הטיפול, בזריקת ההרדמה המקומית ובגורמים נוספים. עלויות הטיפול משתנות בין רופאי שיניים ומרפאות שיניים וכמובן תלויות גם בהיקף הטיפול הנדרש אשר משתנה ממטופל למטופל. ניתן לעבור את הטיפול במרפאות השיניים של הקופות החולים, בעלות מסובסדת וניתן לעבור אותו במרפאות שיניים פרטיות ולשלם את העלות המלאה. כך או אחרת לא מומלץ לוותר על הטיפול (במידה ונקבע שאתם אכן זקוקים לו) שכן הוא יכול למנוע התדרדרות חמורה במצב השיניים.