ניקוי אבצס דנטלי

מורסה בשן, או בשנה הנוסף אבצס דנטלי, עלולה לגרום לכאבים ולשלל סיבוכים רפואיים. ברוב המקרים הטיפול היעיל ביותר למצב הזה יהיה ניקוי וניקוז של האבצס, דבר שיכול להביא להיעלמותו. במקרים מסוימים יבחר רופא השיניים לטפל בו גם באמצעות אנטיביוטיקה אולם זה יהיה רק במצב בו יהיה חשד לזיהום. בכל מקרה בו אתם חשים בכאבים או באבצס יש לגשת במהירות לרופא שיניים בכדי לבצע ניקוז ולהתאים את הטיפול המתאים.

ניקוז מורסה בשן
טיפול במורסה בשן או בחניכיים יכלול בדרך כלל ניקוז והסרה של האבצס על ידי הליך המתבצע באלחוש מקומי. מדובר בפעולה שבה ינקז רופא שיניים את את המוגלה ויטפל באזורים המזוהמים. זהו הליך פשוט יחסית שיכול לפתור את המצב באופן יעיל ומהיר שיוביל לניקוי האזור וימנע חדירה עתידית של חיידקים. לא כדאי להשתהות עם ביצוע הניקוז שכן ההמתנה עלולה ליצור זיהומים וסיבוכים חמורים יותר. אנטיביוטיקה אינה כלולה בהליך ניקוז האבצס והיא ניתנת, כאמור, רק במקרים בהם יש חשש שהמקום יזדהם.

התערבות ניתוחית לאבצס דנטלי
חשוב להבין שאבצס דנטלי הוא מצב שכיח יחסית המתקיים אצל חלק גדול מהאוכלוסייה. התסמינים המופיעים בעקבותיו הם בדרך כלל תחושת כאב מקומית והופעה של מעין שלפוחית. מקרים בהם יופיעו חום, אדמומיות, כאב עצמתי ותסמינים נוספים יעידו על זיהום כתוצאה מהאבצס. בדרך כלל ניקוז של המורסה יפתור את המצב אך בהחלט ייתכנו מקרים בהם האבצס יחזור פעם אחר פעם ואז יהיה צורך בהתערבות ניתוחית לפתרון של המצב. במהלך ניתוח החניכיים יבוצעו פעולות שימנעו היווצרות אבצסים נוספים בעתיד. בכל מקרה יש להתייעץ עם רופא שיניים מומחה בכדי שזה יאבחן את המצב ויחליט על הפעולה הנחוצה לפתרונו.

הקלה על כאבים ממורסה בשן
לצערנו מצב של מורסה (אבצס) בשן יכול לגרום לכאבים חזקים ולתחושת אי נוחות גדולה. במקרים אלו יש לקבוע במהירות תור לרופא השיניים ועד אז ניתן להקל על הכאבים באמצעות משכחי כאבים. חשוב לדעת שמשכחי הכאבים אינם פותרים את המצב ואינם מחליפים ביקור אצל רופא השיניים. עד לביקור הרופא ניתן לקרר את האזור ולבחור במזונות רכים שאינם דורשים לעיסה מאומצת שכן אלו יכולים גם כן להקל בכאבים.