השתלת עצם

לכולנו יש (או לפחות היו) עצמות לסת שמשמשות לתמיכה בשיניים. פעמים רבות ישנה שחיקה של עצם הלסת, שמובילה לבעיות כאלה ואחרות. שחיקה בעצמות הלסת היא תופעה שכיחה יחסית שמתרחשת כתוצאה מדלקות שיניים או חניכיים, זיהומים, איבוד שיניים ובמקרים נוספים. האם תמיד נצטרך לבצע השתלת עצם בלסת? לא בהכרח. מדובר בהליך שמתבצע בדרך כלל לקראת השתלת שיניים וגם אז יהיו מקרים בהם נוכל לפסוח עליו.
מהי השתלת עצם ומתי יש בה צורך?
השתלת עצמות בחניכיים תתבצע כאשר העצם הטבעית נשחקה, נפגעה או נאבדה. אובדן עצמות חניכיים מתרחש פעמים רבות כתוצאה מדלקות חניכיים חוזרות ונישנות או מסיבוכים רפואיים אחרים. עצמות הלסת הן פנימיות ולא ניתן לראות אותן, והן למעשה מספקות לשיניים את האחיזה והתמיכה הדרושות להן כדי להיות חזקות ויציבות. כאשר מתכננים השתלת שיניים לשיניים שאבדו ישנו צורך לבחון את מצב עצמות הלסת. במידה ואין כאלו, פעמים רבות יבחרו רופאי השיניים לבצע השתלת עצם כהליך מקדים לביצוע ההשתלה. במידה ואין תכנית להשתלת שיניים, ייתכן ויהיה אפשר "לדלג" על ההליך הכירורגי המורכב של השתלת עצם.

השתלת עצם כתנאי לביצוע השתלת שיניים
בעבר כל השתלת שיניים הצריכה הליך מקדים של השתלת עצם בלסת (למי שהיה מחוסר עצם). הסיבה לכך הייתה שהיו שתלי שיניים סטנדרטיים שדרשו עצם על מנת להיקלט באופן תקין ולשמש כשיניים לכל דבר. ההתפתחות בעולם רפואת השיניים יצרה סוגי שתלי שיניים חדשים ומתקדמים שניתן להשתיל אותם אפילו אם יש מחסור בעצמות בלסת. בין המוכרים שבהם ניתן למנות  שתלים זיגומטיים שמאפשרים להביא להצלחת תהליך השתלת השיניים, גם אם ישנו חוסר בעצם. זוהי בשורה מעולה למחוסרי עצמות הלסת, בשורה שמונעת את הצורך בניתוח השתלת עצם בשן.

מחיר השתלת עצם בפה
מחירון טיפולי שיניים הוא ברוב המקרים אינו אחיד ותלוי בסוג המרפאה (פרטית או של קופת החולים), באזור בו היא ממוקמת וכמובן במצב שיני המטופל. עקירה יכולה להיות במחירים שונים אצל מטופלים שונים, כתוצאה משינויים אישיים. מחיר השתלת עצם בפה לקראת השתלת שיניים גם הוא תלוי בגורמים אלו ולכן לא ניתן לנקוב במחיר קבוע. זה יכול לנוע בין 1500 ש"ח ועד ל-4000 ש"ח ויותר וכדי לדעת מחיר מדויק יש לגשת לבדיקה מעמיקה אצל רופא שיניים.