איטום חריצים בשיניים

יש כמה דרכים בהן נוכל לנקוט כדי למנוע עששת, מחלות חניכיים, חורים בשיניים או סיבוכים רפואיים אחרים. מעבר לצחצוח שיניים תקין בתדירות מספקת, ישנן פעולות שנכללות תחת הכותרת של "טיפול מונע" והן נועדו כדי לשמר את בריאות השיניים שלנו. איטום חריצים הוא אחת מהן והוא מתבצע גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים במטרה למנוע עששת בשן. עששת נוצרת מהצטברות פלאק, מזון וחיידקים בחריצי השן ומדובר במחלה שכיחה שעלולה לגרור בעקבותיה חורים, זיהומים ודלקות. צחצוח שיניים תורם גם הוא למלחמה בעששת, אך ישנם מקרים בהם נזדקק גם לפעולה של איטום חריצים בשיניים. מתי? כמה? למה? הנה כל התשובות.

מה זה איטום חריצים בשיניים?
השיניים שלנו בנויות כך שהן ישמשו אותנו ללעיסה נוחה. המשטח העליון שלהן עשוי חריצים שיסייעו לנו באכילה של מאכלים במרקמים שונים. למרות הפרקטיות של החריצים האלו, הם גם מהווים מקור להצטברות פלאק ורובד חיידקים שמובילה בסופו של דבר לעששת. איטום חריצים נועד כדי למנוע את ההצטברות הזו באופן שלא יפגע ביכולות הלעיסה שלנו. האיטום מתבצע כפעולה מונעת באמצעות ציפוי ייחודי שכמעט ואינו נראה לעין ואינו מורגש. במהלך האיטום מצפה רופא השיניים את החריצים בחומר מיוחד, נוזלי ורך שלאחר מכן מתקשה. החומר מחלחל אל החריצים, אוטם אותם ומונע הצטברות של דברים שגורמים לעששת.

מי צריך לבצע איטום חריצים בשיניים?
למרות שמדובר בפעולה מונעת, לא כל אחד צריך לעבור איטום חריצים. בדרך כלל רופאי שיניים ימליצו על הפעולה למי שסובל מעששת חוזרת ולאלו שמבנה השן שלהם בעל חריצים רבים ועמוקים במיוחד. כיום נהוג לבצע איטום חריצים גם למבוגרים וגם לילדים ומדובר בפעולה שנחשבת ליעילה במיוחד. איטום חריצים בשיניים של ילדים הוא פעולה שכיחה שנועדה להתמודד עם הקושי בשמירה על היגיינת פה תקינה בגילאים הצעירים. גם אצל מבוגרים שמתקשים לשמור על היגיינת פה ועל תזונה בריאה נמליץ לבצע את הפעולה כדי להקטין את הסיכון לעששת.

יעילות טיפול איטום חריצים בשן
אם חשבתם שאיטום חריצים בשיניים הוא תחליף לצחצוח ולשמירה על היגיינת פה, תחשבו שוב. מדובר בפעולת תמיכה שאינה באה להחליף את הצחצוח הרגיל. איטום החריצים יעיל לשנים בודדות (בין 2-5) ולאחר מכן יש לחזור על הפעולה בשנית. הציפויים בהם משתמשים כיום לאיטום חריצים נחשבים ליעילים במיוחד והם מצליחים להתמודד כראוי עם הפלאק והחיידקים שחובבים את חריצי השן. בכל מקרה בו אתם סובלים מעששת או מקושי לשמור על היגיינת פה, יש להתייעץ עם רופא שיניים מומחה ולשקול טיפול איטום חריצים.