מבנה שן

רופאי השיניים יעשו את כל המאמצים כדי לשקם את השיניים ולהשאיר אותם בפה, אפילו אם הן פגועות והרוסות במיוחד. מבנה שן הוא בין הפתרונות המתקדמים והיעילים ביותר שנועדו לשקם שיניים הרוסות ולהשיב להן את התפקוד שאבד להן. אז במה בעצם מדובר? בואו נעשה קצת סדר. מבנה שן זהו חלק שעשוי (ברוב המקרים) ממתכת והוא מותקן מעל שן פגועה. לפני התקנת המבנה יש לערוך טיפול שורש שבו נסיר את רקמות השן שנפגעו ונאטום את השן לכניסת חיידקים ופלאק. לאחר טיפול השורש נתקין את מבנה השן שהוא יספק לה את העמידות והחוזק הדרושים כדי לתפקד כהלכה. זהו למעשה אמצעי מתקדם שנועד לחזק שיניים חלולות ופגועות ולהביא לאוטונומיה שלהן, לשיקומן, ולשיפור איכות החיים של המטופל.

שיקום שיניים עם מבנה שיניים
מבנה שיניים, כאמור, הוא אמצעי בדרך לשיקום השן. מטרתם של רופאי השיניים היא להשאיר את השיניים בפה כמעט בכל מחיר וכמעט בכל מצב. במקרים בהם עששת (או גורם אחר) הביאה להרס השן, יש למצוא פתרונות יעילים לשיקומה. כאשר רקמות השן פגועות הן למעשה מובילות להיחלשותו של שורש השן ולפגיעה משמעותית בה. טיפול שורש הוא חלק מתהליך שיקום השן, אלא כאשר הגדם התומך בשן פגוע או נעדר, טיפול שורש לבדו אינו יעיל. במקרה זה יש צורך במבנה שן שיהווה את החומר החסר בשן וישלים את התהליך של שיקום השן. לא בכל מקרה יש צורך בהתקנת מבנה שן אלא רק במקרים בהם יש חוסר בחומר השן ובמקרים בהם יש חשש שהשן אינה מספיק חזקה ועמידה.

מבנה מיידי או מבנה יצוק?
כשאנחנו מדברים על סוגי מבנה שיניים עומדות בפנינו שתי אפשרויות עיקריות. הראשונה נקראת מבנה שן מיידי כאשר מדובר למעשה במבנה מוכן מראש שמגיע בגדלים ובמידות שונות ורופא השיניים מתאים אותו לפיו של המטופל. המבנה הזה יעיל במקרים בהם עוד נותר חומר בכותרת השן והוא נחשב לטיפול זול יותר שאפשר לבצע באופן מיידי. מבנה יצוק, לעומת זאת, זהו מבנה שמיוצר בהתאמה אישית לפי מטבע שיניים של המטופל. מדובר במבנה שמיוצר ממתכת והוא נחשב ליציב וחזק במיוחד. נשתמש במבנה יצוק במצבים בהם לא נותר חומר בכותרת השן ויש צורך במבנה שיהווה תמיכה מלאה לשן. עלות מבנה יצוק היא גבוהה יותר (שכן הוא מיוצר במעבדה בהזמנה מיוחדת) , אך במצבים בהם אין ברירה אחרת זהו פתרון יעיל במיוחד.

כמה עולה מבנה שן?
מחיר התקנת מבנה שן אינו אחיד ותלוי במספר גורמים. סוג מבנה השיניים ישפיע על המחיר הסופי כאשר מבנה מיידי יהיה זול בצורה משמעותית ממבנה ייצוק. בנוסף לכך, גם למורכבות הטיפול יש השפעה על העלות הסופית וכמובן למרפאה בה תעברו את הטיפול. ברוב המקרים התקנת מבנה לשיניים תעלה סביב מאות שקלים אך יש לקחת בחשבון שהטיפול כרוך בדרך כלל גם בטיפול שורש או כתר, כך שהעלות אינה מסתכמת בזה.