הדרכת שיננית בגני ילדים

על פי הנחיות רופאי השיניים יש לצחצח שיניים החל מבקיעת השן הראשונה. כיוון שזה קורה סביב גיל כמה חודשים האחריות על זה מוטלת עלינו, ההורים, ואנחנו למעשה אלו שמצחצחים שיניים עבור הילדים עד שהם גדלים. זה קורה סביב גיל הגן שבו האחריות עוברת אליהם והשליטה שלנו על איכות הצחצוח הולכת ופוחתת. כמובן שאנחנו אלו שמלמדים אותם את הדרכים הנכונות לצחצוח תקין ושמירה על היגיינת הפה, אך ישנן גם הדרכות של שינניות שמגיעות לגני הילדים. זוהי דרך אפקטיבית לחנך את הילדים לצחצוח תקין וליצור אצלם חוויה חיובית. איך דואגים ששיננית תגיע לילדי הגן? למה זה חשוב כל-כך ולא כדאי לוותר על זה? מי מממן את זה? הנה כל הפרטים...

למה הדרכות גורמי רפואת שיניים בגני הילדים הן כל-כך חשובות?
אין ספק שהאחריות העיקרית לחינוך לבריאות השן מוטלת על ההורים, אבל ממש לא כדאי לוותר על גורמי מקצוע שיגיעו לגן להעביר את ההדרכה. המסגרת של גן הילדים מאפשרת למידה משמעותית, לעתים יותר מזו שמתאפשרת בבית. מה גם שההדרכות של שינניות ורופאי שיניים הן מקצועיות יותר ויוכלו ללמד את הילדים צחצוח נכון והרגלים לשמירה על היגיינת הפה. הגננת תוכל להמשיך את השיח גם לאחר סיום המפגש והסבירות שהילדים יספגו משהו מכל העניין היא גבוהה בהרבה.

הדרכות של רופאי שיניים ושינניות לילדי הגן - מי זכאי?
משרד הבריאות מממן שירותי הדרכה של שינניות ורופאי שיניים בגני הילדים ובכיתות. יתרה מזה, ניתנות גם בדיקות שגרתיות (שמגיעות עד לגן או לכיתה) לילדים החל מגן חובה ועד לכיתות הגבוהות יותר. כדי לממש את הזכאות יש לפנות לרשויות המקומיות ולקבל את השירותים דרכן. ישנן רשויות מקומיות מסוימות שמאפשרות הדרכות גם בגני טרום חובה. בדקו מול הרשות שלכם!

תכניות לחינוך לבריאות השן מטעם משרד החינוך
לצד ההדרכות של גורמי רפואת השיניים, משרד הבריאות מציע מגוון תכניות שכל איש חינוך יכול להעביר בעצמו לגן הילדים או לכיתה שהוא אחראי עליה. מדובר למעשה במצגות ותכנים שזמינים לכל דורש באתר משרד הבריאות והם מחולקים לפי גילאים. זה מאפשר לגננות ולמורים לעסוק בחינוך לבריאות השן לאורך כל השנה, ולא רק כאשר מגיעה שיננית, מה שיתרום להפנמה טובה וחזקה בהרבה.