טיפול אורתודנטי לילדים - חובה או רשות?

מבוגרים רבים מסתכלים באלבומי הילדות שלהם ומגלים תמונות מביכות של חיוך גדול מקושט בפלטה, ריבועים או גשר. בעשורים האחרונות הזיכרון הזה משותף לכל-כך הרבה אנשים עד שנדמה שכמעט ואין ילד שלא עובר טיפולים אוטודנטיים. מרוב השכיחות של התופעה אפשר לרגע לחשוב שמדובר בטיפולי חובה כמו סתימות, טיפולי שורש או ניקוי שיניים אצל שיננית, אך זה ממש לא המצב. ברוב הכמעט מוחלט של המקרים טיפולים אורטודנטיים הם טיפולים אסתטיים, כלומר טיפולי רשות שנועדו לשפר את אסתטיקת הפה והשיניים. יצאנו לבדוק עד כמה הטיפולים האלו הכרחיים, כמה הם עולים והאם אפשר לוותר עליהם.

טיפולי יישור שיניים לילדים - האם בכל המקרים מדובר בטיפולי רשות?
כפי שציינו ברוב המקרים מדובר בטיפולי אסתטיקה שנועדו לעשות חיוך יפה ויותר ושיניים ישרות יותר, אך כמו בכל כלל גם במקרה הזה יש יוצא מן הכלל. יהיו מקרים בהם יהיה צורך בטיפול אורטודנטי למטרות רפואיות ולא למרות אסתטיות. זה יהיה במקרים בהם צמיחת השיניים אינה תקינה ועשויה לגרור נזק בריאותי, דלקות וכאבים. במקרים אלו טיפולים אורטודנטיים יהיו בגדר חובה או לפחות בגדר משהו שיש סיבה רפואית ממשית לביצוע שלו.

מהי העלות של טיפולים אורטודנטיים לילדים והאם הם מסובסדים?
רפורמת טיפולי השיניים לילדים שיצאה בשנים האחרונות וכוללת טיפולי שיניים חינם לילדים אינה כוללת תחתיה טיפולים אורטודנטיים. כיוון שבמרבית המקרים מדובר בטיפולי אסתטיקה אין סבסוד של המדינה והעלות שלהם עשויה להגיע לעשרות אלפי שקלים. אין ספק שמדובר בהוצאה כספית גדולה במיוחד שאינה מסובסדת על ידי קופות החולים, אך ישנם ביטוחי שיניים פרטיים שכן יציעו סבסוד כזה או אחר. כך או אחרת מדובר בטיפולי "מותרות" שחלק גדול מהאוכלוסיה אינו יכול להרשות לעצמו.

האם אפשר לוותר על טיפולים כאלו בילדות ולבצע אותם מאוחר יותר?
בעבר טיפולים אורטודנטיים היו מבוצעים רק על ילדים ומי שלא יכול היה להרשות לעצמו אותם היה נאלץ לוותר עליהם לחלוטין. היום ישנה "הזדמנות שנייה" וישנם מבוגרים רבים שבוחרים לעבור טיפול יישור שיניים גם הרבה אחרי שנות העשרה. ישנם אמצעים מתקדמים ליישור שיניים שאינם בולטים או נראים כלל ואפשר להתקין אותם בכל גיל, מבלי לחשוש מפגיעה באסטתיקה. אם כך התשובה לשאלה היא שאף פעם לא מאוחר לבצע יישור שיניים ואם אין לכם את האמצעים בילדות, בהחלט אפשר לחסוך לכך את הכסף ולבצע את הטיפולים בגיל מבוגר יותר. ישנה אסכולה שטוענת שטיפולים אורטודנטיים בגיל מבוגר הם יעילים יותר שכן השיניים מפסיקות לזוז ואז יעילות הטיפול היא גבוהה יותר.