מה ההבדל בין עקירה כירורגית לעקירה רגילה?

נתחיל בזה שכל עקירה מכל סוג אינה דבר נעים במיוחד, וסביר להניח שאף אחד לא יעבור אותה מרצונו החופשי. ובכל זאת, יש עקירה שנחשבת עוד יותר לא נעימה והיא העקירה הכירורגית. בעוד שעקירה "רגילה" נחשבת להליך פשוט (באופן יחסי!!!), עקירה כירורגית היא עקירה מורכבת יותר שמצריכה ביצוע פעולה על ידי רופא שיניים מיומן ובעל ניסיון רב יותר. עקירה רגילה היא הליך שגרתי יחסית שכמעט כל רופא שיניים יכול לבצע (ועושה זאת באופן יום יומי במהלך עבודתו). עקירה כירורגית מתבצעת כאשר מדובר על מקרה מורכב יותר שעקירה רגילה לא יכולה להתבצע בו.

מתי מבצעים עקירה רגילה ומתי עקירת שיניים כירורגית?
עקירת שיניים רגילה נהוג לבצע במקרה של שן בינה, שן שבורה או סדוקה, שן עם חור שלא ניתן לבצע בה סתימה ומקרים נוספים. כאשר ישנו קושי לשלוף את השן הפגועה בשיטות המסורתיות, יוחלט בדרך כלל על ביצוע עקירה כירורגית. כמו כן במידה וסביב השן פגוע גם הוא (זיהום, ציסטות, עששת או מפגעים אחרים), ייתכן ויהיה צורך בביצוע עקירה כירורגית שהיא עקירה מדויקת וקפדנית יותר שתשמור טוב יותר על האיזור שסובב את השן.

מי מבצע עקירת שיניים כירורגית?
עקירת שיניים כירורגית מתבצעת על ידי רופא שיניים בעל ניסיון ומיומנות בביצוע עקירות שיניים מסוג זה. כשתגיעו לבדיקה אצל רופא השיניים שלכם ייתכן והוא יוכל לבצע עבורכם את העקירה הכירורגית וייתכן שהוא יפנה אתכם לרופא שיניים מיומן יותר ובעל ניסיון רב יותר בתחום. נהוג לבצע עקירת שיניים כירורגית תחת הרדמה מקומית (כמו עקירה רגילה), ובכל מקרה חשוב למצאו רופא שיניים שמכיר את התחום וצבר מספיק ידע וניסיון בביצוע הליכים כירורגיים מסוג זה.

האם יש הבדלים בעלויות בין עקירת שיניים רגילה לבין עקירה כירורגית?
כיוון שעקירה כירורגית היא הליך מורכב יותר, גם המחיר שלה יהיה גבוה יותר. משך הפעולה הוא ארוך יותר, הרופא שצריך לבצע אותה צריך להיות מיומן ומנוסה יותר ומתוקף כך העלויות שלה הן גבוהות. מחיר עקירת שן רגילה יכול לנוע סביב 500-1200 ש"ח ואילו מחיר עקירה כירורגית יכול להגיע גם לסכום של 2000 ש"ח. טווח המחירים הוא גדול וישנם הבדלים בין מרפאות שיניים של קופות החולים לבין קליניקות פרטיות.