טכנאי שיניים ומעבדות שיניים

תחום נרחב הוא רפואת השיניים: אורתודונט או רופא שיניים כללי, שיננית או אסיסטנטית. אך ישנם עוד כמה נישות בתחום, קצת מאחורי הקלעים, אשר עוזרות למטופלים ובעיקר לרופאים כחלק מתהליך למערכת שיניים בריאות. מעבדת השיניים היא המקום בו נוצרים: שתלים, שיניים תותבות, כתרים, גשרים ושלל פתרונות דנטליים מלאכותיים. טכנאי השיניים מעניק באופן ישיר שירות לרופא שיניים אך בחלק מן המקרים נפגש גם עם מטופלים על מנת לוודא התאמה של מידות ואפילו צבעים על מנת שהפתרון יהיה "שקוף" וטבעי ככל שניתן.

מהי מעבדת שיניים?
מעבדת שיניים היא בעצם "בית מלאכה" יצרני אשר יוצר במלאכת אומנות את השתלים והכתרים עבור המטופלים. מי שנכנס פעם ראשונה למעבדת שיניים עלול להיבהל מעט ולמי שמכיר הכלים ואופי העבודה מזכיר מאוד עבודות צורפות. השיניים התותבות, השתלים והכתרים נבנים על תבניות נשך של פה המטופל ונוצרים מגילוף ויציקה של חומרים כגון: שעווה, גבס, חרסינה ומתכות וסגסוגות של מתכות שונות.

מקצוע טכנאות שיניים
בחלק ממעבדות השיניים תוכלו לקבל טיפולים משלימים ושונים באופן ישיר כגון: תיקון שיניים תותבות אך ברוב המקרים ההתקשרות עם הטכנאי תיעשה דרך רופא השיניים שלכם. טכנאי השיניים אמורים להיות חברים בהסתדרות טכנאי השיניים. המקצוע, כמו כל מקצוע אחר, עובר בשנים האחרונות תהליך של מודרניזציה ומושפע גם מהגלובליזציה. שימוש במכשירים ממוחשבים והדפסות תלת מימד עתידים להכנס לתחום וגם השיטות המסורתיות עברו לייצור במדינות זרות בחלק מהמעבדות.