בניית תכנית טיפולי שיניים

יש טיפולי שיניים קצרים של "זבנג וגמרנו" ויש את הארוכים יותר. בין הטיפולים הקצרים אפשר לדבר על ניקוי שיניים אצל שיננית, סתימה נקודתית, הלבנת שיניים ועוד מספר מצומצם של טיפולים. המציאות בשטח מוכיחה שרוב טיפולי השיניים הם יותר בכיוון של ריצת מרתון מאשר של ספרינט. הכוונה היא שאלו טיפולים שנמשכים על פני תקופה מסוימת וכוללים מספר שלבים.

באילו מקרים רופא השיניים יעבוד לפי תכנית טיפולים?
כמו שאמרנו, תכנית טיפולים תהיה רלוונטית במקרה של הליך ממושך. מרבית טיפולי השיניים המורכבים מתבצעים בהליך ממושך וחשוב להיערך לכך. בין הטיפולים שמחייבים תכנית סדורה אפשר למנות: השתלות שיניים, טיפולים אורטודנטים, טיפול שורש ועקירות כירורגיות, מקרים מורכבים של זיהומים ודלקות בשיניים, ומקרים נוספים. בכל פעם שרופא השיניים יבין שיש צורך במספר טיפולים ולא ניתן לפתור את הבעיה בטיפול או שניים, הוא יצור תכנית טיפולים שעל פיה הוא יעבוד.

מה כוללת תכנית טיפולי שיניים?
תכנית טיפולי שיניים היא למעשה הבסיס שממנו יוצאים לדרך. התכנית תכלול את כל השלבים שיבוצעו במטרה להגיע ליעד הסופי. בואו ניקח דוגמה של טיפולי השתלת שיניים. התכנית תתאר את שלבי הטיפול: בשלב הראשון עקירה של שיניים פגועות והמתנה של מספר שבועות להחלמה. השלב השני יכלול החדרת השלתים וקיבועם כאשר גם לאחר שלב זה תידרש החלמה. לאחר מכן תיערך חשיפה של  השתל ותיקונים שדרושים לתפקוד תקין. תכנית טיפולים בהליך השתלת שיניים אמורה לתאר במפורט מה יקרה בכל שלב , כמה זמן הוא יימשך ומה הוא יצריך מהמטופל ומהרופא. תכנית שכזו תיכתב בכל הליך שיניים מורכב ותשתנה ממטופל למטופל.

חשוב לזכור! כל תכנית היא בסיס לשינויים
על אף שתכנית טיפולי שיניים היא הכרחית חשוב להבין שלא תמיד היא תתקיים במלואה. מכירים את המשפט: "אדם עושה תכניות ואלוהים צוחק לו בפרצוף?" גם במקרה של תכנית טיפולי שיניים המשפט הזה עשוי להתקיים. במהלך הטיפול עלולים לקרות דברים בלתי צפויים שידרשו מרופא השיניים לשנות את התכניות. כל תכנית היא בסיס לשינויים! ועל אחת כמה תכנית טיפולי שיניים. רופאי שינויים מוכנים לכך שיהיו שינויים בתכניות והם יודעים להתאים את התכנית לדברים הבלתי צפויים שצצו. סמכו עליהם!